Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Opera ARM tabanlı tarayıcısını duyurdu

Opera ARM tabanlı tarayıcısını duyurdu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
44 0
1715861146_opera_windows_on_arm_story

Opera, ARM üzerinde Windows için tamamen optimize edilmiş tarayıcılar listesine katıldı. Bugünden itibaren Opera kullanıcıları Windows’ta ARM64 için yeni bir Geliştirici yapısını indirebilirler.

Resmi Opera blogundaki bir yazıya göre, ARM için optimize edilmiş tarayıcı, muadilinden iki kat daha fazla performans (Speedometer kıyaslamasına göre) sunarak kullanıcılara özellikle en yeni ARM tabanlı Windows bilgisayarlarda “mümkün olan en iyi deneyimi” sağlıyor.

Opera blogunda yapılan açıklamada ise şu şekilde; “Opera artık cihazınızın yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için optimize edilmiştir. Microsoft’un App Assure ekibi ve Qualcomm Technologies’in desteği sayesinde, en yeni Opera yapısı bu yeni nesil bilgisayarlarda iki kattan daha hızlı* çalışıyor. Opera, en yeni Arm destekli Windows PC’ler de dahil olmak üzere her cihazda mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya kararlıdır.”

Daha hızlı performans sağlamanın yanı sıra, Opera çok daha iyi enerji verimliliği sunacak. Şirket, kullanıcıların Snapdragon X’in güç tasarruflu tasarımını tarayıcının yerleşik pil tasarrufu özelliğiyle birleştirerek tek bir pil şarjından en iyi şekilde yararlanabileceklerini iddia ediyor. Halihazırda ARM çipli bilgisayarlara sahip olanlar da önemli performans ve enerji verimliliği artışlarından yararlanacak.

İlginizi çekebilir; Epic Games Steam fiyatı 1,200 TL’lik oyunu ücretsiz yaptı

Şu an itibariyle Opera’nın ARM versiyonu yalnızca Geliştirici kanalından kullanılabildiğini belirtelim Ancak, kararlı bir sürüm kullanıcıları çok fazla bekletmeyecektir.

Microsoft ve Qualcomm bu yılın sonlarına doğru Snapdragon X destekli yapay zekâ bilgisayarlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Her iki şirket de nihayet Apple’ın M işlemcilerine rakip olabileceklerini düşünüyor ve geliştiriciler de bu girişimi destekliyor gibi görünüyor. Örneğin Google, kısa bir süre önce Chrome’un ARM64 yerel sürümünü yayınladı ki bu, dünyanın en popüler tarayıcısı olduğu düşünüldüğünde büyük bir olay.

İçinde Snapdragon X çipleri bulunan ilk yapay zeka bilgisayarları Microsoft’un 20 Mayıs’taki etkinliğinde ortaya çıkacak. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir