Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. PC’lere Güç Verecek Snapdragon X Elite Tanıtıldı; İşte Özellikleri

PC’lere Güç Verecek Snapdragon X Elite Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
117 0
Snapdragon-X-Elite

Qualcomm’un Arm CPU ile Windows PC pazarına yönelik yeni iddiası, Apple’ın son işlemcilerine doğrudan bir yanıt niteliğinde. Duyurulan yeni Snapdragon X Elite, gelişmiş performans, yapay zeka (AI) yetenekleri ve enerji tasarrufu vaat ediyor.

TSMC tarafından 4 nanometrede üretilen yeni yonga setinin 2024 yılında ilk bilgisayarlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şirket, lansmanın bilgisayarlar için şimdiye kadar yarattığı “en güçlü” olduğunu iddia ediyor.

Snapdragon X Elite, verimlilik modunda 3,8 GHz’e kadar veya performans modunda 4,3 GHz’e kadar 12 çekirdeğe (Oryon) sahip. LPDDR5X belleği desteklerken, 136 GB/s’ye kadar bellek bant genişliğine sahip. ve 42 MB önbelleğiyle dikkat çekiyor. Qualcomm’da kıdemli direktör olan Peter Burns, “Bu kategoride Windows için en güçlü, akıllı ve verimli yonga seti” diyor.

qualcomm-snapdragon-x-elite

Yonga setinin entegre Adreno GPU’su 4,6 TFLOPS ve 120 Hz’de 4K çözünürlüklü ekran desteği (HDR10 ile) sunuyor. Ayrıca üç adede kadar harici UHD monitör veya iki adet 5K çözünürlüklü monitör bağlamak da mümkün.

Şirkete göre, bilgisayarlar için yeni Snapdragon farklı formatlarda kullanılabiliyor. Böylece, üreticiler bunu geleneksel dizüstü bilgisayar modelinde veya örneğin hibrit versiyonlarda benimseyebilirler.

Qualcomm, X Elite en yüksek performansa ulaşırken önemli bir ayağın enerji yönetimi olduğunu söylüyor. GPU açısından şirket, ayrıntı vermeden, enerjinin 1/4’ünü kullanarak rakiplerinden iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir; Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Bu, yeni işlemciyle donatılmış bilgisayarların oyun oynamak için daha fazla kapasiteye sahip olması için iyi bir hamle olabilir. Şirkete göre, X Elite’in GPU’su rakiplerinden yüzde 80’e kadar daha hızlı.

Bilgisayarlarda yapay zeka

Şirket, yeni işlemcisinin yapay zekâ odaklı olarak üretildiğini belirtiyor. Hexagon Sinir İşleme Birimi (NPU) kullanan işlemci, saniyede 45 trilyon işlem (TOPs) üretebiliyor.

Bu, Snapdragon X Elite’in yerel olarak 13 milyar parametreye sahip büyük dil modellerini (LLM’ler) veya saniyede 30 belirteçle 7 milyar parametreyi çalıştırabileceği anlamına geliyor. Bu şekilde, cihazların bu işlevleri yeniden üretmek için mutlaka bağlı olması gerekmeyecek.

Qualcomm’a göre Snapdragon X Elite 64 GB’a kadar RAM’i destekliyor ve NVMe SSD depolama (PCIe Gen 4) ve UFS 4.0 ile uyumlu. Ayrıca 5G (Snapdragon X65), Wi-Fi 7 (6E ve 6) ve Bluetooth 5.4’e sahip. Ayrıca USB 4.0 standardı ile de uyumlu olduğu belirtildi.

İşlemcinin vaat ettiği bir diğer gelişme ise bilgisayarlarda kamera kullanımında. Örneğin, 4K video çekimi (HDR) ile 64 MP’ye kadar (veya iki 32 MP) kameralarla uyumlu olacak.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir