Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Peugeot Araçlarına ChatGPT Geliyor!

Peugeot Araçlarına ChatGPT Geliyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
132 0
Peugeot-ChatGPT

Peugeot, ChatGPT’yi otomobillerinin yerleşik sesli asistanına entegre eden ilk Stellantis markası olmayı planlıyor. Peugeot başlangıçta beş ülkede bir pilot uygulama ile başlayacak ve yapay zeka modelini bu yılın ikinci yarısından itibaren daha yaygın bir şekilde kullanıma sunacak. İşte detaylar.

Ana şirket Stellantis, ChatGPT’nin yeni E-3008-EV de dahil olmak üzere “tüm Peugeot araçlarının” i-Cockpit’ine ekleneceğini söyledi. Stellantis bir basın açıklamasında, bunun hem üreticinin binek otomobilleri hem de ticari araçları için geçerli olduğunu söyledi. Reuters haber ajansı, şirketin bu uygulamaya ilk olarak Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’da başlayacağını yazıyor. Hizmet bu yılın ikinci yarısından itibaren “daha geniş çapta” sunulacak.

İlginizi çekebilir; Amazon Prime Video reklamlı abonelik planına geçiş yaptı

OpenAI’nin ChatGPT modeli Peugeot araçlarında yerleşik OK Peugeot sesli asistanı için kullanılıyor. Kullanıcılar bu asistana sözlü sorular sorabiliyor ve ardından ChatGPT bir yanıt üretiyor. Stellantis’e göre asistan çeşitli soruları yanıtlayabiliyor. Örneğin, kullanıcılar sesli asistana bir şehirdeki ilgi çekici yerleri sorabilir ve ardından otomatik olarak aracın navigasyon sisteminde ayarlayabilir.

Otomobil üreticisi Volkswagen de kısa süre önce ChatGPT’yi otomobillerinin sesli asistanına entegre edeceğini söyledi. Bunun bu yılın ortasına kadar gerçekleşmesi bekleniyor. Mercedes-Benz geçen yıl ABD’de bir ChatGPT pilot uygulaması başlatmıştı. Peugeot, ChatGPT’yi kullanan ilk Stellantis markası olacak. Stellantis, örneğin Alfa Romeo, Citroën, Fiat ve Opel’i içeren diğer markaları için planlarını henüz paylaşmıyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Bir dahaki sefere görüşmek üzere!

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir