Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3’ü Tanıttı; İşte Özellikleri!

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3’ü Tanıttı; İşte Özellikleri!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
59 0
Qualcomm-Snapdragon-7-Gen-3

Qualcomm en yeni mobil platformu Snapdragon 7 Gen 3‘ü tanıttı ve bir önceki versiyona göre CPU performansında yüzde 15, GPU performansında ise yüzde 50 iyileşme sağlıyor. İşte detaylar.

4 nm mimarisinden üretilen Snapdragon 7 Gen 3, 2024 yılı boyunca çeşitli Android cep telefonu üreticileri tarafından kullanılacak, ancak işlemciye sahip ilk modeller bu yılın Aralık ayında piyasaya sürülecek.

Çinli markalar vivo ve Honor, platformun ilk onaylanmış markalarında yer alacak, ancak diğer markalarda da yakında kataloğa eklenecektir.

Qualcomm tarafından piyasaya sürülen yeni mobil çip, Snapdragon 7 Gen 2’den yüzde 15 daha hızlı olan 2,63 GHz CPU hızına sahip. Parça, bu hıza ulaşan bir Prime çekirdeğin yanı sıra diğer üç performans çekirdeği (2,4 GHz) ve dört verimlilik çekirdeğinden (1,8 GHz) oluşuyor.

Qualcomm-Snapdragon-7-Gen-3

Snapdragon 7 Gen 3 ayrıca önceki nesle göre yüzde 50 daha iyi GPU performansına ve tüketilen watt başına yapay zeka (AI) kaynaklarında yüzde 60 daha fazla performansa sahip.

İlginizi çekebilir; Öğrencilerin Vergi Avantajlı Yeni Telefonu: Vivo Y Serisi

Bu, bileşenin yalnızca daha fazla veriyi daha hızlı işlemekle kalmadığı, aynı zamanda bunu cihaz için enerji tasarrufu sağlarken yaptığı anlamına geliyor. Bu nesilde pratikte iyileşen özelliklerden bazıları daha az gürültülü fotoğraf ve daha doğru yüz algılama.

Qualcomm’a göre bu, üreticinin daha iyi donanım uyumluluğu için elektronik markalarıyla yakın çalışması sayesinde mümkün oldu. Bu arada üst sınıf modeller, Ekim ayında duyurulan ve daha da güçlü olan Snapdragon 8 Gen 3 yongalarına seçenek olarak sahip olacak.

Ayrıca çip, video içeriğinin 4K HDR standardında çekilmesine, fotoğrafların Android 14’teki Google Ultra HDR formatında çekilmesine ve daha sürükleyici ve gelişmiş bir ses deneyimi sunmak için Spatial Audio oynatmaya olanak tanıyor.

Ayrıca oyunlarda, yeni Adreno GPU oyunların daha yüksek çözünürlüklerde oynanmasına izin verir ve saniyede 144 kareye kadar gösteren ekranlarla uyumlu.

Mobil veri bağlantısı, 5 Gbps’ye kadar indirme ve zayıf sinyal konumlarında bile internet kalitesini artırmak için üç frekansa kadar bant genişliği kiralama özelliğine sahip Snapdragon X63 modem sayesinde 5G bağlantısına da sahip. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir