Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
78 0
Qualcomm-Snapdragon-8-Gen-3

Qualcomm cep telefonları için yeni nesil premium yonga setlerini duyurdu. Snapdragon 8 Gen 3, güçlü üretken Yapay Zeka (AI) yetenekleri, yüksek performans ve konsol kalitesinde oyunlar için iyileştirmeler vaat ediyor.

Yonga setinin ana dayanağı, üretken yapay zeka kullanımı. Şirket, diğer şeylerin yanı sıra, cihazlarda Llama 2 büyük dil modelini (LLM) kullanmak için Meta ile ortaklığın altını çiziyor. Bu sayede kullanıcılar “saniyeden kısa bir süre içinde” görüntüler oluşturabilecek ve doğrudan Snapdragon 8 Gen 3 ile donatılmış cep telefonlarından sesle etkileşime girebilecekler.

İlginizi çekebilir; Apple Yeni Mac’lerin Tanıtacağı Etkinliği Duyurdu!

Şirket, dil modellerinin doğrudan cihazlarda çalıştırılmasının, veriler yerel olarak işlendiği için gizlilik avantajına sahip olduğunu açıklıyor. Yeni yonga seti, örneğin, Llama 2 7B’ye dayalı olarak saniyede 20 jetona (veya 10 milyar parametreye) kadar işlem yapabiliyor. Şirkete göre, Hexagon NPU’da 8 Gen 2’ye kıyasla yüzde 40 daha fazla verimlilikle hızda yüzde 98’lik bir sıçrama var.

Snapdragon 8 Gen 3’ün kalbinde Qualcomm, aşağıdakilerden oluşan yeni bir CPU mimarisi (64 bit ve 4 nanometre) getiriyor:

 • 3,3 GHz’e kadar 1 ana çekirdek (Arm Cortex-X4);
 • 2,3 GHz’e kadar 2 verimlilik çekirdeği;
 • 3,2 GHz’e kadar 5 performans çekirdeği.
qualcomm-snapdragon-8-gen-3

Qualcomm’a göre bu format yüzde 30’a kadar daha hızlı performans sunuyor. Adreno GPU’ya gelince, verimlilikte yüzde 25’lik bir artışla birlikte hızda yüzde 25’e varan bir iyileşme söz konusu. Şirket ayrıca, bileşenin aşağıdakiler de dahil olmak üzere oyun için büyük bir sıçramaya sahip olduğunu açıklıyor:

 • Gerçek zamanlı donanım ışın izleme hızlandırma;
 • Unreal Engine 5 Lumen Global Illumination ve Reflections desteği;
 • 10-bit renk derinliğine sahip oyunlar için HDR.

Qualcomm, lansmanın Adreno Frame Motion Engine 2.0 (AFME) özelliğini getirdiğini vurguluyor. Temel olarak, oyun deneyimini daha akıcı hale getirmek için kareleri yeniden oluşturabilir. Bu şekilde, 60 fps’de çalışan oyunlar, saniyede iki kat daha fazla kare ile 120 fps’de oynanabilir. Snapdragon 8 Gen 3’ün 1 Hz’den 240 Hz’e kadar olan ekranları desteklediğini unutmamak gerekir.

Qualcomm, Snapdragon Zirvesi sırasında yaptığı duyuruda, yonga setinin Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, Oppo, Realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo, Xiaomi ve ZTE gibi markaların cep telefonlarına geleceğini açıkladı.

Yapay zeka kamera ve güçlü teknik sayfa

Snapdragon 8 Gen 3 kameralara bir dizi yapay zeka tabanlı iyileştirme getiriyor. Örneğin, videolarda istemeden görünen nesneleri ve hatta insanları kaldırmanıza olanak tanıyan Video Object Eraser adlı yeni bir işlev getiriyor. Ayrıca görüntüleri “genişleterek” çerçeveden kesilmiş olabilecek alanlar oluşturabiliyor.

Yonga setinin teknik dokümanı 200 MP’ye kadar kameralar için destek içeriyor ve otomatik odaklama, pozlama ve beyaz dengesini belirlemek için AI kullanıyor. Ayrıca HDR ile 8K’ya kadar video kaydının yanı sıra Rec. 2020 formatlarını ve 10 bit renklendirmeyi de destekliyor.

HEIF ve HEVC formatlarında 10 bit video çekmek de mümkün. Şirket tarafından vurgulanan bir diğer özellik ise Gece Görüş moduyla kayıt yapabilme özelliği de dikkat çekiyor.

Bağlanabilirlik açısından yonga seti Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 ve 5G (X75 modem ile) ile uyumlu. Şarj konusunda ise 8 Gen 3, 100 watt’ın üzerindeki şarj cihazlarını kabul eden Quick Charge 5’i destekliyor.

Bellek konusunda ise yeni yonga seti LPDDR5X modelleriyle (4800 MHz’e kadar) ve toplamda 24 GB’a kadar uyumlu. Depolama için üreticiler daha yüksek hızlı UFS 4.0 bellek kullanabilecekler.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir