Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Samsung, Exynos 2400’ü Duyurdu; İşte Özellikleri

Samsung, Exynos 2400’ü Duyurdu; İşte Özellikleri

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
83 0
Samsung-Exynos-2400

Samsung, PC oyunlarını telefona getirecek kadar güçlü işlemcisi Exynos 2400’ü duyurdu. Samsung, en yeni yerli yonga seti Exynos 2400’ün üzerindeki perdeyi resmen kaldırdı. Geleceğin Exynos yonga seti, System LSI Tech Day 2023 sırasında tanıtıldı ve marka, üzerindeki en son özelliklerden birkaçını vurguladı.

Samsung’un selefi Exynos 2200 işlemcide yaptığı gibi, Exynos 2400 de AMD ile işbirliği içinde üretilen bir yonga seti olarak karşımıza çıkıyor. Daha spesifik olarak, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya çıkan RDNA3 mimarisine dayanan tamamen yeni entegre grafik çekirdeklerinden oluşan yeni bir Xclipse 940 GPU‘ya ev sahipliği yapıyor. Canlı bir demo gösterisi, markanın gelişmiş ışın izleme yetenekleri olarak tanımladığı özelliklerin yanı sıra gelişmiş küresel aydınlatma, yansıma ve gölge oluşturma yoluyla gelişmiş bir gerçekçilik ve sürükleyicilik seviyesini de gösterdi.

İlginizi çekebilir; Intel Arc A580 ekran kartları yakında piyasaya çıkıyor!

Samsung, Xclipse 940’ta kaç tane grafik çekirdeği bulunduğunu belirtmekte yetersiz kalıyor ancak Koreli teknoloji devinin genel hızını ve frekanslarını iyileştirmenin yanı sıra çekirdek sayısını da artıracağı umuluyor. Performans açısından Samsung, Exynos 2400’ün Exynos 2200’e göre 1,7 kat daha iyi bir CPU performansına ve selefine kıyasla yapay zeka performansında 14,7 katlık büyük bir artışa sahip olduğunu iddia ediyor.

Samsung-Exynos-2400

Exynos 2400 için bu rakamlar ne kadar etkileyici olsa da, selefinin, özellikle o zamanki rakibi Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 ile donatılmış S22 Ultra modelleriyle karşılaştırıldığında, birçok incelemecinin ve yonga setiyle donatılmış S22 Ultra’ların yetersiz performans gösterdiğini söylediği unutulmamalıdır. Exynos 2200, RDNA2 çekirdekleri ile desteklense bile, çok büyük bir farkla olmasa da rakiplerinden daha yavaş olduğu görüldü.

Exynos 2400’ü ne zaman bekleyebileceğimize gelince, muhtemelen 2024’e kadar beklememiz gerekecek; Samsung’un forma geri dönmesi ve yonga setiyle bir Galaxy S24 ve S24+ piyasaya sürmesi kuvvetle muhtemel. Neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar kısmından bize bildirin. Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar olmak için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir