Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Samsung, Video ile Apple’ı Hedef Aldı!

Samsung, Video ile Apple’ı Hedef Aldı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
60 0
samsung-rcs

Samsung, mesajlaşma için RCS standardının benimsenmesini savunan yeni bir tanıtım videosu yayınladı. Google tarafından oluşturulan #GetTheMessage kampanyasının bir parçası olan içerik, iMessage‘ın Android kullanıcılarıyla olan renk farklılığına ve özelliklerine atıfta bulunuyor.

Samsung Videoda iki kullanıcı Romeo ve Juliet tarzında sohbet ediyor: Ebeveyn emriyle iPhone kullanıcısı (mavi balonlar) yeşil balonlar nedeniyle artık diğeriyle buluşamıyor.

Balonların gösterimi, Apple’ın iMessage mesajlarının standardındaki farklılığa açık bir göndermedir. Konuşma iPhone ve Android arasında gerçekleştiğinde, Google OS cep telefonundan gelen mesajlar yeşil balonlarda görünür ve eski SMS standardının kullanıldığını gösteriyor.

Google yıllardır Apple’ı kısa mesajlar için RCS standardına uymaya ikna etmeye çalışıyordu. Yeni protokol, alındı onayı, sesli ve görüntülü mesaj desteği ve dosya, resim ve çıkartma gönderme gibi son teknoloji özellikleri mümkün kılıyor.

İlginizi çekebilir; Valve Açıkladı! Counter-Strike 2 macOS’de Olmayacak

Apple şu ana kadar RCS standardının dışında kalan birkaç şirketten biri. Şirket, Apple cihazları arasında gönderim için kapalı bir standart kullanan iMessage’a öncelik verirken, uyumsuz cihazlarla iletişimde SMS kullanıyor.

Yeşil balonlar tartışması

Ancak bu renk ayrımı son yıllarda tartışmalara neden olmuştur. SMS standardının kullanımının modasının geçtiği ve Apple’ın pazarına hakim olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde önyargı ve ayrımcılık gibi sosyal sonuçlar doğurmasının yanı sıra.

Google, Apple’ı sıkıştırmak ve RCS standardının benimsenmesini savunmak için konferanslardan yararlanıyor. Şirket bu yıl Google I/O sırasında rakibini kışkırttı.

Kendi protokolünün kullanılması Apple’ın ekosistemini güçlendiriyor ve şirketin kullanıcıyı kendi platformuna “kilitlemesine” olanak tanıyor. Şirket RCS’ye bağlı kalırsa, tüketicilerin Android cihazlara geçmesi daha kolay hale gelecek.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir