Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Snapdragon 8 Gen 4 performansıyla çokça konuşulacak

Snapdragon 8 Gen 4 performansıyla çokça konuşulacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
32 0
snapdragon-8-gen-4

Qualcomm, Nuvia’nın satın alınmasıyla elde ettiği özel CPU çekirdeklerini, yaklaşan Snapdragon 8 Gen 4 ‘te kullanmaya hazırlanıyor. 2 performans çekirdeği ve 6 enerji tasarruflu çekirdekten oluşan bu özel çekirdekler, 4.26GHz’e kadar ulaşabilen saat hızıyla Apple A18/Pro‘yu geride bırakmayı hedefliyor.

Snapdragon 8 Gen 4‘ün tasarımının önümüzdeki ay tamamlanması ve üretime geçilmesi bekleniyor. Bu yeni çip, Apple M4’ün 4.4GHz’lik çekirdek hızından ilham alarak tek çekirdekli performansında önemli bir artış sağlayabilir.

TSMC’nin 2. nesil 3nm işlem düğümüyle üretilecek olan Snapdragon 8 Gen 4, Apple M4’te de kullanılan bu düğüm sayesinde yüksek frekansları ve performansı korurken daha iyi verimlilik sunabilir.

Ancak Qualcomm’un ARMv9 komut setini ve Ölçeklenebilir Matris Uzantısı’nı (SME) desteklememesi dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, çiplerin karmaşık görevleri yerine getirirken daha az verimli olmasına yol açabilir.

İlginizi çekebilir; Casper, Intel Series 1 işlemcileriyle yenilikçi bir döneme imza atıyor

Qualcomm-Snapdragon-8-Gen-4-Phones

Bazı raporlar, Snapdragon 8 Gen 4‘ün daha fazla güç tüketeceğini ve bu nedenle daha büyük pillere ihtiyaç duyacağını da iddia ediyor.

Qualcomm’un yeni amiral gemisi yonga setini, Ekim ayında düzenlenecek Snapdragon Zirvesi’nde tanıtması bekleniyor. Snapdragon 8 Gen 4‘ü ilk kullanan telefonların ise Xiaomi 15 serisi olması öngörülüyor.

Snapdragon 8 Gen 4‘ün yanı sıra Qualcomm, Windows PC’ler için özel Oryon CPU çekirdeklerine sahip iki ARM tabanlı yonga üzerinde de çalışıyor. Bu yongalar 12 çekirdekli Snapdragon X Elite ve 10 çekirdekli Snapdragon X Plus olarak anılıyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir