Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Şok Karar! Steam TL ile Oyun Satmayı Bırakıyor!

Şok Karar! Steam TL ile Oyun Satmayı Bırakıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
56 0
steam

Dünyanın en popüler dijital oyun dağıtım platformu Steam, Türkiye’deki Türk Lirası desteğini sonlandıracağını açıkladı. Bu karar doğrultusunda, 20 Kasım 2023 tarihinden itibaren Steam üzerinden satılan tüm oyunlar dolar cinsinden satılacak.

Steam’in Türkiye’den çekilmesinin temel nedeni, son yıllarda Türkiye’de yaşanan yüksek kur dalgalanmaları olarak gösteriliyor. Bu dalgalanmalar, oyun geliştiricilerinin oyun fiyatlarında sürekli güncelleme yapmak zorunda kalmasına neden oluyordu.

İlginizi çekebilir; Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Desteği Başlıyor!

Yapılan açıklamada, “Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hale getirdi. Bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır şekilde tutmakta büyük güçlükler yaşadık.” ifadeleri yer aldı.

Açıklaması ise şu şekilde oldu:

“Arjantin ve Türkiye’deki Steam mağazası USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek. 20 Kasım’dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: “LATAM-USD” (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve “MENA-USD” (bu bölgeye Türkiye dâhildir). Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir. Tüm Steam fiyatlandırmalarında olduğu gibi, oyun geliştiricileri oyunlarını Steam’de istedikleri fiyata satabilir.”

Neler değişecek?

20 Kasım’dan sonra kullanıcıların cüzdanında bulunan Türk Lirası cinsindeki bakiyeler Amerikan dolarına çevrilecek. Oyun fiyatları ve oyun içi satın alımlar da artık Amerikan doları olarak güncellenecek.

Bir diğer değişiklik ise aboneliklerle alakalı. Aboneliğinizin süresi dolduktan sonra yeniden abone olmanız durumunda abonelik ücretiniz Amerikan doları üzerinden hesaplanacak.

Çekilme kararı, Türk oyunseverler için olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu karar doğrultusunda, Steam üzerinden satılan oyunların fiyatlarına yüzde 200’e varan oranlarda zam gelmesi bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir