Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun Dünyası
  4. »
  5. Steam Oyun Fiyatını Türk Lirasına Çeviren Chrome Eklentisi Çıktı!

Steam Oyun Fiyatını Türk Lirasına Çeviren Chrome Eklentisi Çıktı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
32 0
Steam-Oyun

Türkiye’de 21 Kasım itibarıyla dolar cinsinden fiyatlandırmaya geçen Steam için ücretsiz bir Chrome eklentisi çıktı.

Tropik adlı Twitter kullanıcısı Arda Bayram ve üç kişi tarafından hazırlanan “Steam TRY Converter” isimli eklenti, Steam’deki oyun fiyatlarını dolardan Türk lirasına çeviriyor.

Eklentiyi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Eklenti, Chromium tabanlı tüm tarayıcılarda çalışacak. Araç, Steam’deki oyun fiyatlarını dolardan Türk lirasına çeviriyor, bu sayede kullanıcılar eskisi olduğu gibi oyunları kura göre tekrardan bakmasına olanak tanıyor.

İlginizi çekebilir; Hava Temizleme Cihazları İşe Yarıyor Mu? GM Hava Temizleyicisi | İnceleme

Eklenti bazı sorunlarla beraberaber gelirken, İndirimler süresince kişisel öneriler kısmındaki oyunların fiyatını çevirme seçeneği bulunmuyor. Eklentinin API’ı henüz entegre edilmediği için kur 2-3 günde bir güncelleniyor.

Eklentinin geliştiricileri, bu sorunları en kısa sürede çözeceklerini belirtiyor. Steam, 2014 yılında Türk lirası merkezli satışa geçmişti. Ancak şirket, “son yıllardaki yüksek kur oynaklığını” bahane ederek markette dolar kullanmaya başladı. Bu değişiklik, Türkiye’deki oyuncuları fazlasıyla üzdü.

Büyük tepkiyle duyduğumuz Steam, değişikliğin nedenini şu şekilde açıklamıştı:

“Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki müşteriler için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan kullanıcılara çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Eklenti, Steam’deki oyun fiyatlarını takip etmek isteyen oyuncular için oldukça faydalı bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Eklentinin, Steam’deki oyun fiyatlarının Türk lirası cinsinden ne kadar arttığını gözler önüne sermesi bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Ayrıca Teknoloji Kampüsü YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir