Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Steam, Windows 7 ve 8 desteğini sonlandırdı

Steam, Windows 7 ve 8 desteğini sonlandırdı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
40 0
Steam

Steam, Windows 7 ve 8 desteğini sonlandırdı. Valve, artık 1 Ocak 2024 tarihinde Windows 7, 8 ve 8.1’de Steam’i desteklemeyi resmen bıraktı. Şirket bu kararı geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Yazılım bir süre daha çalışmaya devam edecek ancak artık yeni güncelleme yapılmayacak.

Valve, destek sayfasında Steam yazılımının, uygulamalarının ve oyunlarının bir süre daha çalışmaya devam edeceğini, ancak şirketin ne kadar süre için garanti veremeyeceğini yazıyor. Windows 7, 8 veya 8.1 kullanan kullanıcılara da artık teknik sorunlarında yardım edilemeyecek.

Konu hakkında Steam’den yapılan resmi açıklama ise şu şekildeydi:

”1 Ocak 2024 itibarıyla Steam, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerini resmî olarak desteklemeyi bırakacak. Bu, verilen tarihten itibaren Steam istemcisinin bu Windows sürümlerinde çalışmayacağı anlamına geliyor. Kullanıcıların Steam’i kullanmaya ve Steam üzerinden satın aldıkları oyunları oynamaya devam etmeleri için daha yeni bir Windows sürümüne yükseltme yapmaları gerekecek.

Steam’de yer alan temel özellikler, Windows’un eski sürümlerinde artık çalışmayan Google Chrome’un bütünleşik sürümünü gerektirdiğinden, bu değişiklik gereklidir. Ayrıca Steam’in gelecek sürümleri yalnızca Windows 10 ve üstü sürümlerde yer alan Windows özellik ve güvenlik güncellemelerini gerektirecek.

Her ne kadar destek 2024’e kadar bitmeyecek olsa da, Windows 7/8/8.1 kullanıcılarının mümkün olan en kısa sürede yükseltme yapmalarını tavsiye ediyoruz. Microsoft, güvenlik güncellemelerini ve teknik desteği Windows 7 için Ocak 2020’de, Windows 8.1 içinse Ocak 2023’te kesti. Bu işletim sistemine sahip bilgisayarlar internete bağlıyken kötü amaçlı yazılımlara ve yaması çıkmayacak diğer açıklara gebedir. Olası kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızın, Steam’in ve oyunların kötü çalışmasına veya çökmesine neden olabilir. Bu kötü amaçlı yazılımlar ayrıca Steam hesabınıza veya diğer hizmetlere ait bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.”

İlginizi çekebilir; En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları Açıklandı!

Valve’a göre bu karar gerekliydi. Şirkete göre Steam, Google Chrome’un gömülü bir sürümünü içeriyor ve artık Windows’un eski sürümlerinde çalışmayacak. Valve ayrıca Steam’in gelecekteki sürümlerinin Windows 10 ve 11’in özelliklerini ve güvenlik güncellemelerini kullanacağına inanıyor, bu nedenle şirket Windows 7, 8 ve 8.1’e sahip tüm Steam kullanıcılarına işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne geçmelerini tavsiye ediyor.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir