Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Tayvan depremi TSMC’yi vurdu! Çip fiyatları artabilir

Tayvan depremi TSMC’yi vurdu! Çip fiyatları artabilir

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
95 0
tayvan-tsmc

Tayvan ‘da meydana gelen şiddetli bir deprem teknoloji sektöründe sinirleri gererek küresel çip üretiminde olası aksaklıklara ilişkin endişeleri artırdı. Ada ülkesini on yıllardır vuran en şiddetli sarsıntı olan 7.4 büyüklüğündeki deprem, büyük çip üreticisi TSMC bazı fabrika personelini tahliye etmeye zorladı.

Tayvan Depreminin Ardından Çip Kıtlığı Korkusu Artıyor

TSMC çalışanlarının güvende olduğunu ve ilk incelemelerin büyük bir hasar olmadığını ortaya koymasına rağmen, tam bir değerlendirme hala devam etmektedir. Şirketin güvenlik protokolleri tahliyeleri tetikledi ve potansiyel olarak üretim gecikmelerine neden oldu.

Bu haber, dünyanın halihazırda bir çip kıtlığıyla boğuştuğu bir dönemde geldi. COVID-19 salgını küresel tedarik zincirindeki açıkları ortaya çıkararak akıllı telefonlardan süper bilgisayarlara kadar her şeyde kullanılan yarı iletkenlerin kıtlığına yol açtı. Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC’deki herhangi bir üretim aksaklığı, zaten gergin olan tedarik zincirini daha da zorlayabilir.

tayvan-tsmc

Çipleri için TSMC’ye güvenen Apple ve NVIDIA gibi büyük teknoloji şirketleri üzerindeki etkisi henüz görülmedi. Ancak uzun süreli bir kesinti, çip kıtlığı kötüleştikçe tüketiciler için fiyat artışlarına yol açabilir.

İlginizi çekebilir; WhatsApp durumlarına beğenme butonu geliyor

Deprem aynı zamanda çip üretimi için tek bir bölgeye aşırı bağımlılık riskinin de altını çiziyor. Tayvan’ın büyük bir fay hattı üzerindeki coğrafi konumu, ülkeyi sık sık meydana gelen depremlere açık hale getiriyor. Son yıllarda, özellikle Tayvan ve Çin arasında süregelen gerilimler ışığında, üretim yerlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çağrılar artmaktadır.

Depremin anlık etkisi asgari düzeyde görünse de, teknoloji endüstrisi TSMC’nin durumu değerlendirmesini yakından izliyor. Herhangi bir üretim gecikmesi mevcut çip sıkıntısını daha da kötüleştirebilir ve dünya çapındaki tüketiciler üzerinde dalgalanma etkisi yaratabilir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir