Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji Haberleri
 4. »
 5. Tesla Rakibi Xiaomi SU7, Görücüye Çıktı

Tesla Rakibi Xiaomi SU7, Görücüye Çıktı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
86 0
SU7

Xiaomi, gelecek vaat eden elektrikli sedanı SU7 modelini Barselona’daki MWC 2024’te sergiledi. İşte otomobil hakkında tüm detylar.

Son yıllarda, birçok akıllı telefon üreticisi gelişen bir pazara girmeye başladı. Elektrikli otomobiller. Huawei gibi bazıları için bu bir tür ikinci şans. Muhtemelen bildiğiniz gibi, Shenzhen merkezli firmanın akıllı telefon pazarındaki faaliyetleri, birkaç yıl önce Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlardan ciddi şekilde etkilendi.

İlginizi çekebilir; Renault’tan elektrikli otomobil devrimi: Renault 5 ve Scenic E-Tech %100 Elektrikli

Bu nedenle Çinli üreticiler dikkatini otomotiv sektörüne çevirmeye karar verdi. Huawei, 2023’ün sonunda gelecek vaat eden bir elektrikli sedan olan Luxeed 7’yi tanıttı. Apple ise, son haberlere göre 2030’dan önce gelmeyecek olan ünlü Apple Car üzerinde çalışmaya devam ediyor.

SU7, Xiaomi’nin elektrikli otomobil vizyonu

Xiaomi’ye gelince, Çinli şirket Aralık 2023’te ilk elektrikli otomobili olan 3 Com’u resmen tanıttı. Huawei gibi Xiaomi’nin de bu otomobille ilgili hedefleri oldukça büyük. Markanın motor, batarya, montaj yöntemleri, otonom sürüş veya yerleşik yazılım açısından her ne pahasına olursa olsun yenilik arayışında olduğu söyleyebiliriz.

İşte otomobilin teknik özellikleri

 • HyperEngine V6 ve V6S motorlar (21.000 d/d ve 6,78 kW/kg güç)
 • Maksimum hız 210 km/saat
 • 101 kWh CTB (Cell To Body) karosere entegre batarya
 • Çin CLTC çevriminde 800 km menzil
 • 0’dan 100 km/sa hıza 5,28 saniyede (SU7 için) ve 2,78 saniyede (SU7 için)
 • sürükleme katsayısı 0,195
 • 210 km/sa (SU7) ve 265 km/sa (SU7 Max) azami hız
 • Yüksek performanslı fren sistemi (100 km/s hızda 33,3 metrede durma)
 • Xiaomi Pilot’un entegrasyonu, tescilli otonom sürüş yazılımı
 • Markanın akıllı telefonlarıyla optimum bağlantı için HyperOS işletim sisteminin entegrasyonu
 • Apple CarPlay uyumluluğu
 • Geniş 16 inç bilgi-eğlence ekranı
 • 56 inç baş üstü ekranı
 • Arka koltuklarda 2 ek ekran

Xiaomi SU7 MWC 2024’te sergileniyor

Gördüğünüz gibi, bu ‘nin teknik özellikleri heyecan verici. Barselona’da kapılarını açan SU7, MWC 2024’te oldukça büyük ilgi gördü.

Markanın standının merkezinde gururla yer alan SU7, parlak açık mavi dış yüzeyiyle gerçek bir göz alıcı. 105 litrelik devasa ön bagajda markanın Mi logosu yer alırken, son derece sportif farlar yan panellerin büyük bir bölümü boyunca uzanıyor.

Üreticinin sedanın en üst versiyonu olan SU7 Max’i sunmayı tercih etti. Aranızda daha dikkatli olanlar, araca yerleştirilmiş olan sensörlerin sayısının kesinlikle şaşırtıcı olduğunu fark edeceklerdir. Dikiz aynalarının altında, ön ve arka yan panellerde, ön camın üstündeki heybetli LiDAR sensörleri de yer alıyor.

İç mekan henüz ziyaretçiler tarafından görülemese de, 16.1 inçlik merkezi ekran ve 7.1 inçlik döner gösterge paneli görülebiliyor. Hatırlatmak gerekirse, Xiaomi SU7’yi başlangıçta Çin pazarında piyasaya sürmeyi ve daha sonra Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer bölgelerde de satışa sunmayı planlıyor. Şimdilik kesin olan bir şey var: SU7’nin tasarımı, zarafet, sportiflik ve modernliğin karışımıyla birçok kullanıcıya hitap edecek.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir