Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tesla yeni modellerinde Steam desteğini kaldırıyor

Tesla yeni modellerinde Steam desteğini kaldırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
57 0
tesla

Tesla, yeni Model S ve Model X araçlarının popüler Steam oyun platformunu artık desteklemeyeceğini duyurdu. Bu karar, CEO Elon Musk’ın şirketin modellerinde Steam oyunlarının oynanabileceğini duyurmasından yaklaşık iki yıl sonra geldi.

Yeni Tesla modellerini bekleyen müşterilere gönderilen bildirimlerde, “Tesla, Model X’inizdeki oyun bilgisayarını güncelliyor ve aracınız artık Steam oyunlarını oynayamıyor. Diğer tüm eğlence ve uygulama işlevleri bundan etkilenmeyecektir.” ifadeleri yer alıyor.

Steam oyun özelliğinin kaldırılması, son aylarda büyük işten çıkarmalar yapan ve bazı bölgelerde işgücünü %20 oranında azaltan Tesla’nın maliyet düşürme çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Elektrikli araç devi nakdi parayı korumaya ve operasyonları düzene sokmaya çalışırken, Steam entegrasyonu bir lüks olarak değerlendirilmiş gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir; Tesla, Model Y’nin menzilini artırmak için ek ücret isteyecek

steam

Karar bazı Tesla hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da, araçlarda Steam kullanmanın niş bir özellik olduğu ve araç sahipleri arasında popülerliği belirsiz olduğu da bir gerçek. Düşük kullanım oranları ve kötü oyun deneyiminden pil ömrü endişelerine kadar, kararın olası nedenleri hakkında spekülasyonlar mevcut.

Birçok kişi Steam entegrasyonunu, Tesla’nın iddialı robo taksi hizmeti için otonom sürüş sırasında araç içi eğlence geleceğine bir adım olarak görmüştü. Ancak şirketin son hamlesi, oyun yetenekleri yerine temel işlevselliğe öncelik veren bir odak kaymasına işaret ediyor.

Önemli bir nokta da, bu değişikliğin şu an için yeni teslimatlarla sınırlı olması ve Steam’in yazılım güncellemeleri yoluyla mevcut araç sahiplerinden kaldırılacağına dair bir kanıt olmaması. Musk, Tesla araçlarının oyun yeteneklerini yoğun bir şekilde tanıtmış ve araçların AMD Ryzen işlemcileri sayesinde Cyberpunk 2077 gibi zorlu oyunları oynayabilme özelliğini öne çıkarmıştı.

Tesla, maliyetleri düşürme çabaları kapsamında yeni modellerinde Steam desteğini kaldırıyor. Bu karar bazı kullanıcıları üzebilirken, Steam’in araçlarda niş bir özellik olduğu ve popülerliğinin belirsiz olduğu da bir gerçek. Şirketin gelecekteki planları ve odak noktası ise bu hamleden nasıl etkilenecek merak konusu.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir