Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Turkcell, Uydu Üzerinden Haberleşme Çalışmalarına Başlıyor!

Turkcell, Uydu Üzerinden Haberleşme Çalışmalarına Başlıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
107 0
Turkcell

Turkcell, Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) uydular üzerinden mobil servisler sunmayı amaçlayan Lynk ile iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile Turkcell, karasal şebekelerin ulaşamadığı kırsal bölgeler ve açık denizlerde de kesintisiz mobil hizmet sunmayı hedefliyor.

Anlaşma kapsamında Turkcell, Lynk firmasıyla uydu üzerinden doğrudan telefonlara SMS, ses ve data servislerini deneme konusunda birlikte çalışmalar yürütecek. Bu sayede mobil kapsama alanının genişletilmesi ve daha fazla kullanıcıya kesintisiz hizmet sunulması hedefleniyor.

İlginizi çekebilir; Tesla Rakibi Xiaomi SU7, Görücüye Çıktı

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, iş birliğine ilişkin yaptığı açıklamada, NTN (Non-Terrestrial Networks) çözümlerinin tüm dünyada önem kazandığını ve bu alandaki öncülüklerini sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Koç, “Sürekli gelişen uydu teknolojileri sayesinde mobil kapsamanın götürülemediği karasal alanlar ve açık denizlerde bulunan müşterilere de hizmet verebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

turkcell

Koç, 5G advanced (5,5G) ve 6G odağında AR-GE çalışmalarına devam ettiklerini ve önümüzdeki yıllarda uydu üzerinden NTN hizmetleri sunmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Uydudan Mobil Servis Ne Demek?

Uydudan mobil servis, “Direct-to-Phone”, “Direct-to-Device”, “Direct-to-Cell” veya “Satellite-to-Phone” gibi farklı isimlerde de anılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile uydular aracılığıyla cep telefonu ve modem gibi cihazlara doğrudan hizmet sunulması amaçlanıyor. Bu sayede mobil kapsama alanının genişletilmesi ve daha fazla kullanıcıya kesintisiz hizmet sunulması hedefleniyor.

Halihazırda birçok şirket bu alanda çalışmalarını sürdürürken, gelecekte söz konusu servisler için global kapsama ve ticarileşme planlarının hayata geçmesi bekleniyor.

Turkcell’in bu iş birliği, Türkiye’nin mobil telekomünikasyon sektöründe öncü konumunu daha da güçlendirmesi ve “Türkiye Yüzyılı”nı “Dijitalin Yüzyılı” yapma hedefine katkıda bulunması açısından önemli bir adım. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir