Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Twitter’ın En büyük Rakibi Bluesky Kullanıma Sunuldu

Twitter’ın En büyük Rakibi Bluesky Kullanıma Sunuldu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
118 0
Bluesky

Bluesky, Salı günü (6) itibariyle kayıt işlemlerini halka açarak platforma erişmek isteyen herkesin davetiyeye ihtiyaç duymadan kullanıma sundu. Sosyal ağ 2023’ün başlarında piyasaya sürüldü, ancak davet edilen kullanıcılarla sınırlıydı.

Twitter’a (şimdiki adıyla X) rakip olması amacıyla eski bluebird ağının kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından oluşturulan platform, fotoğraf ve videoların eşlik ettiği 300 karaktere kadar paylaşımlara izin veriyor. Projenin ilk yılında en az 3 milyon kullanıcı arkadaşlarından gelen davetlerle kayıt oldu.

Şu anda Elon Musk’ın sahibi olduğu ağ ile benzerlikleri olsa da Bluesky, açık kaynaklı bir platform olması ve rakibi kadar algoritmalara bağımlı olmamasıyla farklılık gösteriyor. Şirkete göre, zaman çizelgesinde görüntülenen içerik önerilirken kullanıcı tercihleri ana odak noktası olacak.

İlginizi çekebilir; Disney Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptı

Buna ek olarak sosyal ağ, AT protokolü olarak bilinen merkezi olmayan altyapıdan yararlanarak harici geliştiricilerin kendi kodlarını oluşturmalarına olanak tanıyor. Bu teknoloji aynı zamanda aynı ağı kullanan diğer platformlarla birlikte çalışabilirliği de kolaylaştırıyor.

Bluesky sosyal ağında nasıl hesap oluşturabilirim?

Bluesky

Davetiye zorunluluğunun sona ermesiyle birlikte, Bluesky web sitesini ziyaret ederek veya platformun Android ve iOS için mevcut olan uygulaması aracılığıyla ücretsiz olarak bir profil oluşturmak artık mümkün. “Yeni bir hesap oluştur” seçeneğine tıklamanız ve e-posta adresi, doğum tarihi gibi gerekli bilgileri girmeniz ve bir şifre oluşturmanız yeterlidir.

Daha sonra güvenlik kodunu göndermek ve doğrulamak için bir telefon numarası girmeniz gerekecektir. Bu prosedürden sonra, kullanıcı adı oluşturmak ve hesabı kurmak için sosyal ağın talimatlarını izleyin, böylece gönderilere ve diğer özelliklere erişebilirsiniz.

Hizmette bir hesap oluşturmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır, ancak Bluesky CEO’su Jay Graber’e göre, platform gelecekte isteğe bağlı olacak ek ücretli özellikler içerebilir.

Neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın! Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir