Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Valve Açıkladı! Counter-Strike 2 macOS’de Olmayacak

Valve Açıkladı! Counter-Strike 2 macOS’de Olmayacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
85 0
counter-srike-2

Valve yaptığı Counter-Strike 2 oyununun macOS versiyonu için herhangi bir planının olmadığını belirtti.

Valve kararını doğruladı ve nedenlerini yeni yayınladığı Steam destek SSS’sinde açıkladı:

    “Teknoloji ilerledikçe, DirectX 9 ve 32 bit işletim sistemleri de dahil olmak üzere eski donanımlara yönelik desteği durdurma gibi zor bir karar aldık. Benzer şekilde, artık macOS’u da desteklemeyeceğiz. Bunların toplamı, aktif CS:GO oyuncularının yüzde birinden daha azını temsil ediyordu.

    Bundan böyle Counter-Strike 2 yalnızca 64-bit Windows ve Linux’u destekleyecek.” denildi.

Counter-Strike 2’nin geçen ayki sürümü, Mac kullanıcıları da dahil olmak üzere CS:GO kullanan herkes için 26 GB’lık bir güncellemeyi zorunlu kıldı, ancak macOS kullananlar yükledikten kısa bir süre sonra güncellemenin orijinal oyunu ve güncellemeyi destek eksikliği ve geri alma seçeneği olmaması nedeniyle oynanamaz hale getirdiğini keşfettiler.

Valve, Mac oyuncularının CS:GO oynama sürelerinin çoğunun macOS’ta olması ve Counter-Strike 2 Sınırlı Test duyurusu (22 Mart 2023) ile Counter-Strike 2’nin lansmanı (27 Eylül 2023) arasında Mac’te CS:GO oynamış olmaları halinde, Prime Status Upgrade’lerini ne zaman satın aldıklarına bakılmaksızın Prime Status Upgrade iadesi almaya hak kazanacaklarını söylüyor. Valve, geri ödemeleri 1 Aralık 2023 tarihine kadar sunacağını belirtti.

İlginizi çekebilir; Steam: Haftanın En Çok Satan 20 Oyunu!

Valve, macOS üzerinde CS:GO oynamaya devam etmek isteyenlerin, resmi eşleştirme dışında CS:GO’nun tüm özelliklerine sahip olan oyunun eski bir sürümüne veya “dondurulmuş yapısına” erişebileceklerini de ekledi. CS:GO’nun bu sürümü için destek 1 Ocak 2024 tarihinde sona erecek. Valve’a göre, bu tarihten sonra oyun hala kullanılabilir olacak.

Valve’in Mac kullanıcılarına yaptığı geri ödeme teklifine rağmen, Counter-Strike 2’nin macOS sürümünün aktif olarak geliştirilmediği haberi birçok oyuncuyu üzecek. CS:GO 2012 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, her ay on milyonlarca oyuncunun giriş yaptığı günümüzün en popüler FPS oyunlarından biri. Dolayısıyla, kullanıcı tabanının yüzde 1’inden daha azı Mac kullanıyor olsa bile, bu yine de yüz binlerce oyuncuya karşılık gelebilir.

Rakamlar ne olursa olsun, Valve’ın CS2’yi Mac için geliştirme konusunda isteksiz olmasının nedenlerinden biri, Apple cihazlarının oyunun dayandığı Vulkan API için yerel destek sağlamamasıdır. Vulkan, OpenGL’in yerini almak ve OpenGL’in bazı eksikliklerini gidermek için tasarlandı ve Apple’ın grafik API’sinin üzerine bir Vulkan uygulaması sağlayan MoltenVK adlı açık kaynaklı bir kütüphane olsa da Vulkan’ın bazı gelişmiş özelliklerinden hala yoksun. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir