Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun Dünyası
  4. »
  5. Valve, Team Fortress 2 ve Portal projelerini iptal etti

Valve, Team Fortress 2 ve Portal projelerini iptal etti

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
27 0
Valve-Team-Fortress

GamesRadar+ web sitesine göre Valve, fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Team Fortress 2 ve Portal projelerini 10 günden kısa bir süre içinde durdurdu. Sonuç olarak, hem Team Fortress: Source 2 hem de Portal 64’ün yasal sorunlardan kaçınmak için üretimleri durduruldu ve hatta ilk oyunun GitHub deposuna erişim kaldırıldı.

Team Fortress: Source 2’den sorumlu ekip resmi bir mesajda, “Ne yazık ki, bu DMCA kaldırma işlemi proje için tabuta çakılan çivi anlamına geliyor. Geri getiremeyiz ve bunu Valve’ın dikkatine sunduk, görünüşe göre IP’lerini kullanmamızı kesinlikle istemiyorlar (ki bu tamamen adil ve yasal bir durum),” diye yakındı.

“Amper’de tüm kalbimizle, bu projeyi sizlerle ve arkasındaki muhteşem ekiple birlikte büyütmekten onur duyuyoruz. Son 3 yıldaki tüm desteğiniz ve coşkunuz için ne kadar minnettar olsak azdır. Buraya kadar gelebildiğimiz için çok mutluyuz” diyerek mesajını sonlandırdı.

Team Fortress: Source 2, 2021’den bu yana geliştirilmekte olup, ana öncülü klasik oyunun Garry’s Mod’un manevi halefi olarak görülen s&box’a taşınmasıdır. Başlıktan da anlaşılacağı üzere öneri, oyunu Source 2 motoruna taşımak ve Team Fortress 2’nin mekaniklerini yeniden inşa etmek de dahil olmak üzere birinci şahıs nişancı oyununu daha da modernize etmekti.

İlginizi çekebilir; Monster Notebook, CES 2024’te Yenilikçi Ekran Kartları ve Güçlü İşlemcilerini Tanıttı

Ancak, proje üzerinde çalışan Amper Software’e göre, S&box’ın Team Fortress 2 varlıklarını kullanmak için herhangi bir lisansı yok. Mantıken, bu projeyi Valve’ın telif haklarını ihlal eden bir girişim haline getirecektir.

Portal 64, adından da anlaşılacağı üzere, Nintendo 64 için hazırlanan bulmaca oyununun yeniden düşünülmüş bir versiyonu olacaktı. Bununla birlikte, projenin burada ek bir unsuru vardı: “Nintendo’nun tescilli kütüphanelerine dayandığı” gerçeği, Valve’ı otomatik olarak Nintendo’nun avukatlarına karşı temkinli hale getirdi.

Gabe Newell’ın şirketinin bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Mesajınızı sosyal ağlarımızı kullanarak diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir