Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. NASA, Webb Uzay Teleskobu ile yeni doğan bir yıldızın fotoğrafını yayınladı!

NASA, Webb Uzay Teleskobu ile yeni doğan bir yıldızın fotoğrafını yayınladı!

Güneş’in bebeklik zamanlarını çağrıştıran yeni önyıldız için NASA, muhteşem görseller paylaştı. Webb Uzay Teleskobu gündemde!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
50 0
Webb Uzay Teleskobu

Temmuz 2022’den beri faaliyet gösteren NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), şimdiye kadar uzaya dair olağanüstü fotoğraflar arşivledi. JWST’ye dahil edilen üstün teknoloji aynalar ve kızılötesi sensörler, yüzlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegenlere ve gök cisimlerine dair bilgiler edinmemizi sağlıyor. İşte JWST’nin en son keşfi!

1000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor!

James Webb Uzay Teleskobu, tıpkı Güneş gibi büyüyecek bir bebek yıldızın yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yakaladı. Bu önyıldız, (protostar) Dünya’dan yaklaşık 1.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Perseus takımyıldızı içinde bulunuyor ve Herbig-Haro 211 adlandırmasına sahip.

NASA

Bu yıldız ilk evresinde olduğu için tipik olarak bir yıldızın göründüğü gibi görünmez. Ömrünün ilk aşamalarında olan Herbig-Haro 211, henüz gaz kütlelerini kendi etrafında kümelemekle uğraşıyor. Canlı renkler üretmek için uzay boşluğu içinde diğer gazlarla büyümeye çalışıyor. Bu gazlar, gelecekte bir sonraki protostar aşamasına ulaşmadan kısa bir süre öncesine kadar tükenecek ve önyıldız, Güneş gibi bir yapıya kavuşacak. Yüksek sıcaklığa sahip Herbig-Haro 211, NASA’ya göre şu ana kadar sadece 10 bin yaşında ve Güneş’in sahip olduğu kütlenin sadece yüzde 8’i kadar. Ancak uzak gelecekte, tıpkı Güneş gibi tam boyutlu bir yıldıza dönüşecek.

Hubble Uzay Teleskobu’nun selefi JWST, şimdiye kadar birçok keşfe imza attı. Bu bağlamda JWST’nin gelecekte bulabileceği yeni bulguları düşünmek heyecan verici. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
17
4
2
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir