Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. WhatsApp ‘a Bluetooth özelliği! İnternetsiz Dosya Gönderilebilecek

WhatsApp ‘a Bluetooth özelliği! İnternetsiz Dosya Gönderilebilecek

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
37 0
whatsapp

Meta’nın sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların Bluetooth kullanarak yakın kişilerle dosya paylaşmasına olanak tanıyacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

WABetaInfo tarafından tespit edilen özellik, uygulamanın 2.24.2.20 beta sürümü, kullanıcıların Bluetooth protokolünü kullanarak internet üzerinden geçmeden 2GB’a kadar boyuttaki dosyaları göndermelerine olanak tanıyan yeni bir özellikle geliyor.

WABetaInfo’ya göre bu özellik, uygulamanın ‘Dosyaları Paylaş’ bölümünün açılması ve işlevi etkinleştirmiş olan yakındaki kişilerin seçilmesiyle çalışıyor. Kullanıcıların daha sonra dosya aktarımını başlatmak için telefonlarını sallamaları gerekecek.

WhatsApp Bluetooth üzerinden dosya paylaşabilecek

whatsapp

Bu özellik, özellikle İnternet bağlantısının düşük veya veri maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerde WhatsApp kullanıcıları için dosya paylaşımını daha kolay ve hızlı hale getirecektir. Bu özellik aynı zamanda fotoğraf, video, belge ya da ses dosyası gibi her türlü dosyayla çalışacak.

WhatsApp’ın Bluetooth dosya paylaşım özelliği ise yalnızca WhatsApp kullanıcılarıyla çalışacak ve aktarım tamamlanana kadar her iki tarafın da uygulamada kalmasını gerektirecek. Bu özellik, Bluetooth sürümüne ve kullanılan akıllı telefonlara bağlı olarak uyumluluk ve performans açısından bazı sınırlamalara da sahip olabilir.

WABetaInfo, daha fazla güvenlik için transferlerin uçtan uca şifreleneceğini garanti ediyor. Buna ek olarak, işlevsellik yalnızca gönderenin ve alıcının kullanıcı adlarını gösterecek ve telefon numaralarını açıklamayacak.

İlginizi çekebilir; Yıldızı Parlayan Oyun Palworld, PS4 ve PS5 için Yayınlanacak mı?

Elbette WhatsApp bu özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağını teyit etmedi, ancak gelecekteki bir güncellemenin parçası olması muhtemel. WhatsApp ayrıca yakın zamanda sesli notlar ve kullanıcıların çeşitli kaynaklardan güncellemeler almak üzere katılabilecekleri herkese açık gruplar olan Kanallar için anketler gibi başka özellikler de ekledi.

WhatsApp’ın uygulamasında dosya paylaşımını geliştirmeye özellikle son zamanlarda önem veriyor. Uygulama kısa bir süre önce transferler için yeni bir 2GB sınırı, HD video gönderme ve bir seferde 100’e kadar fotoğraf ve video gönderme imkanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik aldı. Hepsinden iyisi, WhatsApp basit bir QR kodu kullanarak akıllı telefonlar arasında dosya aktarmayı daha da kolaylaştırdı.

WhatsApp’ın yeni özelliği kullanıcıların kafasını karıştırabilir

Ancak Google ve Samsung kısa süre önce Quick Share adlı yeni bir kablosuz dosya paylaşım standardı duyurduğu için bu özellik kafa karışıklığına neden olabilir ve bazı rekabetler yaratabilir. CES 2024’te tanıtılan Quick Share, Android kullanıcılarının Bluetooth veya Wi-Fi kullanarak diğer cihazlarla dosya paylaşmasına olanak tanıyan mevcut Nearby Share özelliğinin yeni adı.

Quick Share, Android akıllı telefonların yanı sıra Chrome OS ve Windows cihazlarda sorunsuz ve birleşik bir dosya paylaşım deneyimi sunmak üzere tasarlandı. Quick Share ayrıca daha hızlı ve daha güvenilir aktarım hızlarının yanı sıra cihaz görünürlüğü ve dosya önizleme gibi özellikler de sunacak. Quick Share’in Şubat ayında tüm Android cihazlarda kullanıma sunulması ve iOS ve macOS cihazlar için benzer dosya paylaşım işlevleri sunan Apple’ın AirDrop’u ile rekabet etmesi bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir