Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. WhatsApp Eski Android Telefonlarda Çalışmayacak!

WhatsApp Eski Android Telefonlarda Çalışmayacak!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
90 0
whatsapp

WhatsApp eski Android akıllı telefonlarda çalışmayı durdurma kararı aldı. Yakında kullanıcıların uygulamasını kullanmaya devam edebilmeleri için en az Android 5’e yükseltmelerini zorunlu kılacak. İşletim sisteminin daha eski bir sürümünü çalıştıran tüm akıllı telefonların mesaj göndermeye ve almaya devam edebilmeleri için yükseltme yapmaları gerekecek. Bu yeni önlemin dünya genelindeki kullanıcıların yüzde 1’inden daha azını etkilemesi bekleniyor. İşte detaylar.

Her ne kadar cihazlarımızı kullanmaya devam etmek istesek de kaçınılmaz olarak bir zaman geliyor ve cihazlarımız demode oluyor. Dünyanın en popüler mesajlaşma servislerinden biri olan WhatsApp da ne yazık ki bu kuralın bir istisnası değil ve düzenli olarak eski cihazları desteklemeyi bırakmak zorunda kalıyor.

İlginizi çekebilir; Yeni iMac ve MacBook’lar Beklenenden Erken Geliyor

Xakata Android’e göre, yeni bir grup bu üzücü kaderi yaşamak üzere. Haber sağlayıcısına göre, uygulama yakında kullanıcıların en az Android 5’e yükseltmelerini gerektirecek. İşte desteğin çekildiği cihazlar;

 • Samsung Galaxy Note 4 
 • Samsung Galaxy S5
 • Google Nexus 7
 • Sony Xperia Z
 • LG Optimus G Pro 
 • HTC One

WhatsApp Android 5 ve üzeri çalışacak

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, iPhone’da WhatsApp’ın kullanıcılarının en azından 2018’de piyasaya sürülen iOS 12’yi kullanmalarını gerektirdiğini belirtelim. Android’de ise Android 5.0’a en yakın sürümler sırasıyla 2012 ve 2014 yıllarında piyasaya sürülen Android 4.1 (Jelly Bean) ve 4.4.4 (KitKat) sürümleridir. Her zaman olduğu gibi, bu yeni önlemin çok az kullanıcıyı etkileyeceğini söylemeye gerek yok.

Ayrıca, bu tür eski işletim sistemlerinde kalmanın, Google tarafından uzun süredir yamalanmadıkları için güvenlik risklerine oldukça açık olduğu da unutulmamalıdır. AppBrain’in verilerine göre, kullanıcıların yalnızca yüzde 0,4’ü şu anda Android 4.4.4 kullanırken, bu oran Android 5’te  yüzde 1,5 durumunda. Peki siz hangi Android sürümünü kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmından bize belirtin. Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir