Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. WhatsApp ‘Üçüncü Taraf Sohbet’ Özelliği Sızdırıldı!

WhatsApp ‘Üçüncü Taraf Sohbet’ Özelliği Sızdırıldı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
82 0
whatsapp

WhatsApp ‘üçüncü taraf sohbet’ arayüzü AB’nin DMA son tarihinden önce sızdırıldı. Mesajlaşma uygulamasının yakında üçüncü taraf mesajları için destek eklemesi beklenirken, yeni arayüzün nasıl görüneceğine dair bir bakış gösteren sızdırılmış bir görüntü ortaya çıktı. İşte detaylar.

Özellik şimdilik yalnızca Avrupa’da kullanıma sunulacak. Özellikle 6 Mart’ta yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin yeni Dijital Piyasalar Yasası (DMA) uyarınca platformlar arası mesajlaşma için destek eklemesi gerekecek. WhatsApp’ın bu özelliği son tarihten önce yayına alması bekleniyor.

whatsapp_third_party_chat_1709297974766

Sızdırılan ekran görüntüsü bir WABetaInfo raporu aracılığıyla paylaşıldı. Üçüncü taraf sohbetleri olarak da bilinen bu özellik, kullanıcıların Signal, Telegram veya diğer mesajlaşma uygulamalarındaki bir kullanıcıya, söz konusu uygulamayı yüklemelerine gerek kalmadan doğrudan WhatsApp’tan mesaj göndermelerine olanak tanıyacak. Bu özelliğin, platformla ilgili kısıtlamaları kaldırarak kullanıcılar arasında daha akıcı ve erişilebilir iletişime olanak sağlayacağı söyleniyor.

İlginizi çekebilir; Amazon Prime Gaming Mart 2024 oyunları: 8 oyun ücretsiz!

Sızdırılan görüntüde, Üçüncü taraf sohbetler etiketli bir başlık görülebiliyor. Ekran bir katılım ekranı gibi görünüyor ve alt kısımda özelliği açmak için bir düğme yer alıyor. Sayfanın ortasında ise çeşitli uyarılar yer alıyor. İlk uyarıda, “WhatsApp dışında biriyle mesajlaşıyorsunuz. Üçüncü taraf uygulamalar farklı uçtan uca şifreleme kullanabilir.” Bir başka uyarıda ise üçüncü taraf sohbetlerinde spam ve dolandırıcılık vakalarının daha yaygın olabileceği vurgulanıyor. Son uyarıda ise “Üçüncü taraf uygulamaların kendi politikaları vardır. Verilerinizi WhatsApp’tan farklı şekilde ele alabilirler.” Son satırda ise bu özelliğin yasalar gereği Avrupa bölgesindeki kullanıcılara sunulduğu açıklanıyordu.

Bir rapora göre WhatsApp Mühendislik Direktörü Dick Brouwer daha önce bu özelliği doğrulamış ve şirketin bu özellik üzerinde çalıştığını belirtmişti. Brouwer ayrıca bu sohbetlerin mesajlaşma uygulamasının E2EE protokolü tarafından korunmadığı için ayrı olarak gösterileceğini de açıkladı. WhatsApp’ın, diğer sohbet hizmetlerinin istemcilerini doğrudan WhatsApp’ın sunucularına bağlamasına ve kullanıcılara platformlar arasında mesaj göndermesine izin vermek için istemci-sunucu protokolünü belgelemeye başladığı da söylendi.

Üçüncü taraf platformların prosedürü takip etmek istememesi durumunda, şifreleme protokollerinin WhatsApp’ın güvenlik standardıyla eşleştiğini doğrulamaları gerekecektir. Raporda, bazı popüler platformların, sohbetin birlikte çalışabilirliği için destek eklemek üzere Meta’nın sahip olduğu platformla çalışıp çalışmadıklarını teyit etmedikleri vurgulandı.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir