Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Wi-Fi 7 Nihayet Windows 11 için Kullanıma Sunuluyor

Wi-Fi 7 Nihayet Windows 11 için Kullanıma Sunuluyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
89 0
Windows-11

Wi-Fi 7, halen test sürümünde olan bir güncellemenin ardından nihayet Windows 11 ‘e geliyor. Yeni standartla uyumlu bir ağ kartı bulunan cihazlarda varsa kullanılabilecek. İşte detaylar.

Birçok kişi henüz Wi-Fi 6 ya da 6E’den faydalanmıyor olsa da, Wi-Fi 7 geçtiğimiz Ocak ayında resmiyet kazanmıştı. Çelişkili söylentilere rağmen Microsoft’un Windows 10’un yanı sıra Windows 11’i de yeni standartla uyumlu hale getirmeyi planladığını zaten biliyorduk.

Windows 11 bu güncellemeden sonra Wi-Fi 7’yi destekliyor

Ancak bunun işe yaraması için öncelikle bilgisayarlarımızda Wi-Fi 7 ‘yi işletim sistemi düzeyinde etkinleştirecek bir güncellemeye ihtiyaç duyuluyordu Canary kanalında test edilebilen ve Windows Insider programına kaydolarak erişilebilen 26063 numaralı sürümle gerçekleştirilmiş durumda.

Hatırlatmak gerekirse, Wi-Fi 6 veya 6E ile karşılaştırıldığında, standart 7 birincisinden 4,8 kat, ikincisinden ise 2,4 kat daha hızlıdır. Wi-Fi 7 ‘nin teorik maksimum hızı 46 Gb/s iken Wi-Fi 6’nınki 9,6 Gb/s’dir. Bu teoride böyle. Pratikte, bağlantının hızı kalitesine, herhangi bir parazite ve cihazın kutudan uzaklığına vb. bağlı olarak azalacaktır. Yine de, şimdiye kadar gördüklerinize göre kolayca bir iyileşme görmelisiniz.

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy Z Fold 6 önemli değişikliklerle gelecek!

Güncellemeyi yükledikten sonra, tıpkı diğer ağlar gibi Wi-Fi 7 ‘ye bağlanabileceksiniz. Ancak önemli bir değişiklik var. Microsoft, 26063 sürümüyle birlikte Canary kanalını Geliştirici kanalından ayırıyor. Şimdiye kadar, bir özelliği test etmek için Canary yapısına geçtiğinizde, Geliştirici kanalına geri dönmek için biraz zamanınız oluyordu. Artık öyle değil. Canary kanalından çıkmak için Windows 11’i yeniden yüklemeniz gerekecek.

Wi-Fi 7 ve geleneksel hata düzeltmelerine ek olarak, test sürümü bir dizi yamalanmamış sorun da içeriyor. Bunlardan biri “bazı popüler oyunların düzgün çalışmayabileceğini ve Canary kanalının en son Insider Preview sürümlerinde başlatıldığında hata kontrolüne (yeşil ekran) neden olabileceğini” belirtiyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir