Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Windows 10 Çevre Felaketine Yol Açabilir!

Windows 10 Çevre Felaketine Yol Açabilir!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
35 0
windows-10

Canalys, Microsoft’un Windows 10 için ücretsiz desteği sonlandıracağı Ekim 2025’ten sonra 240 milyon bilgisayarın çöpe gidebileceğini tahmin ediyor. Microsoft, Ekim 2028’e kadar ücretli destek sağlayacak. İşte detaylar.

Microsoft, Windows 11’i piyasaya sürdüğünde, bilgisayarların daha fazla güvenlik için TPM 2.0 desteğine sahip olması şartını getirdi ancak Windows 11 öncesi bilgisayarların çoğu bunu desteklemiyor, bu nedenle Windows 11’e yükseltilemiyor.

Yeni donanım edinme zorunluluğuyla birlikte analist firması Canalys, 240 milyon kadar bilgisayarın çöpe atılacağını tahmin ediyor. Bu durum Microsoft’un çevreci kimliği için pek de iyi bir gelişme olarak durmuyor.

İlginizi çekebilir; FAST Limiti 50 Bin Liraya Yükseltildi

Bilgisayarınız TPM 2.0’ı desteklemiyorsa, çöpe atma sorununu en aza indirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk seçenek Linux tabanlı Fedora, Mint, Ubuntu ya da başka bir Linux dağıtımına geçmektir.

Linux çoğu bilgisayarda kutudan çıktığı haliyle çok iyi çalışır ve ISO görüntüsünü bir USB’ye yazıp bilgisayarınıza yüklemek çok zor değildir, işlem yaklaşık 30 dakika sürer. Bilgisayar kullanımının büyük bir kısmının online olarak gerçekleştirildiği günümüzde, Linux için Windows yazılımlarının eksikliği çok fazla sorun teşkil etmemektedir.

Yeni bir bilgisayar almayı planlıyorsanız, bilgisayarlarda ve diğer ürünlerde büyük indirimler elde etmek için Youtube kanalımızda incelediğimiz sistemlerimize göz atabilirsiniz.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir