Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Windows 10, daha küçük güncellemeler alacak

Windows 10, daha küçük güncellemeler alacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
53 0
windows-10

Windows 10 güncellemeleri daha hafif hale getiren özelliğe kavuşuyor. Windows 10 için hazırlanan kümülatif güncellemeler, Windows 11’de sunulan yeni bir özellik sayesinde artık daha küçük boyutlarda olacak. Bu özellik, güncelleme paketlerinin bilgisayarınızın dahili depolama alanında yaklaşık %40 daha az yer kaplamasını sağlıyor.

Güncellemelerin boyutundaki bu azalma, Microsoft’un Ekim 2021’de tanıttığı bir çözüm sayesinde mümkün oluyor. Şirket, yaptığı açıklamalarda, bu mekanizmayı oluşturmak için matematiksel ifadeler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullandığını belirtti.

Windows-10

Basitçe açıklamak gerekirse, Microsoft, güncellemelerde tüm dosyaların gönderildiği geleneksel yöntemi kullanmak yerine, yalnızca değiştirilmiş olan kısımları hedef alıyor. Bu optimizasyonlar ve kod iyileştirmeleri sonucunda, güncelleme paketlerinde yaklaşık %40’lık bir küçülme sağlanıyor.

İlginizi çekebilir; Epic Games iki yeni ücretsiz oyun veriyor

Bu sayede, Nisan 2024 güvenlik güncellemesi yaklaşık 650 MB yer kaplarken, bir sonraki Windows 10 güvenlik güncellemesinin (Mayıs ayı için) dahili depolama alanında 700 MB’den daha az yer kaplaması bekleniyor.

Güncellemelerin boyutundaki bu optimizasyon, Windows 10’daki KB5036979 yamasında tüm kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Güncellemeyi, her zamanki gibi Windows Update üzerinden alabilirsiniz.

Windows 10, 14 Ekim 2025 tarihinde destek sonuna ulaşacak. Geçerli sürüm olan 22H2, Windows 10’un son sürümü olacak ve bu tarihe kadar, tüm sürümler aylık güvenlik güncelleştirmesi sürümleriyle desteklenmeye devam edecek.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir