Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Windows 11 Kullanıcı Sayısı Belli Oldu!

Windows 11 Kullanıcı Sayısı Belli Oldu!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
71 0
windows-11

Windows 11 kullanıcı sayısı belli oldu. Microsoft‘un verilerine göre Windows 11 her ay 400 milyondan fazla cihazda kullanılıyor. Şirket, 2024 yılı başına kadar 500 milyon cihaza ulaşmayı bekliyordu. İşte detaylar.

Ekim 2021’de piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde, Windows 11’in 400 milyon aktif cihaza ulaşması yaklaşık iki yıl sürdü. Selefi Windows 10, aynı hedefe bir yıldan biraz daha uzun bir sürede ulaşmış ve iki yıl sonra 600 milyon cihaza ulaşmıştı.

Dolayısıyla, Microsoft’un yeni sisteme ücretsiz yükseltme garantisine rağmen, halk hala geçişe direniyor. Bunun bir nedeni elden geçirilmiş arayüz, Windows 11’in minimum gereksinimleri ya da daha yeni bir işletim sistemindeki hatalardan duyulan korku olabilir.

İlginizi çekebilir; Xiaomi HyperOS Ekran Görüntüleriyle Sızdı

Windows 10 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldüğünde Microsoft, o dönemde en popüler olan Windows 8.1 ve Windows 7 kullanıcıları için ücretsiz güncelleme garantisi vermişti. Yeni işletim sistemine aşinalık ve şirketin baskısı, tüketicileri yeni işletim sistemine doğru itmiş olmalı.

Önceki sistem de daha az güçlü makineler için daha kullanıcı dostuydu. Çoğu kullanıcının yeni yazılımı çalıştırmak için bilgisayar donanımını yükseltmesi gerekmezken, Windows 11 birçok bilgisayarı geride bıraktı.

Windows 10 hala daha yaygın olarak kullanılıyor

Her ay 400 milyon cihazda bulunmasına rağmen, Win 11 Microsoft’un en çok kullanılan sistemi değil. Steam anket verilerine göre, bu pozisyon hala oyuncuların bilgisayarlarının yüzde 60’ında çalışan Win 10’un elindeyken, Win 11 yüzde 37’de yer alıyor.

Statcounter web sitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Win 11 Microsoft’un hakim olduğu pazarın yalnızca yüzde 24’ünü elinde tutuyor. Win 10 ise bilgisayarların yaklaşık yüzde 72’sinde yer alıyor.
Microsoft rakamları gizli tutuyor

Microsoft bugüne kadar Windows 11 ile ilgili çok spesifik rakamlar açıklamadı. Genelde, ekosistem rakamlarını açıklamaya çalıştığında, şirket Windows 10 ve Windows 11 kullanan toplam cihaz sayısını sunuyor.

Yeni Windows geliyor

Windows’un yeni bir sürümünün eli kulağında olduğu düşünülürse, Windows 11’in daha fazla kullanıcı kazanması o kadar da uzun sürmeyecek. Microsoft’un yapay zeka özelliklerine odaklanan yeni bir işletim sistemi hazırladığına dair söylentiler aylardır ortalıkta dolaşıyor.

HyperOS Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir