Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Windows 11 yeni güncelleme ile bazı özellikleri kaldırıyor

Windows 11 yeni güncelleme ile bazı özellikleri kaldırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
52 0
windows-11

Microsoft, Windows 11 işletim sistemine yönelik merakla beklenen büyük güncellemesi 24H2’nin önizlemesini duyurdu. Yeni özellikler ve iyileştirmeler kadar, bu büyük güncelleme Windows’un bazı önemli özelliklerinin de sonunu getirecek.

Cortana, Artık Windows’ta Yer Almayacak Microsoft, sesli asistan Cortana’nın bağımsız bir uygulama olarak Windows’taki varlığına son vereceğini duyurdu. Cortana, bundan böyle yalnızca Outlook Mobile, Teams Mobile, Microsoft Teams Display ve Microsoft Teams Rooms üzerinden erişilebilir olacak.

İlginizi çekebilir; Windows 11 kullanıcı kaybetmeye devam ediyor

İpuçları Uygulaması ve WordPad’e Veda Ediliyor Yeni Windows özelliklerini tanıtan İpuçları uygulaması da kaldırılacak özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca yıllardır Windows’un vazgeçilmez bir parçası olan WordPad metin editörü de Windows’tan çıkarılacak. Microsoft, Word ve Windows Editor’ü alternatifleri olarak öneriyor.

Daha Fazla Özellik Kaldırılıyor Microsoft, kapsamlı bir “kullanılmayan özellikler” listesi sundu. Bu listede Adım Kaydedici ve VBScript gibi araçlar da yer alıyor. Gelecek sürümlerde aktif olarak geliştirilmeyecek veya desteklenmeyecek tüm özellikler kaldırılacak.

Microsoft, yeni sürümlerde yer edinmeyen özellikleri kaldırarak Windows’u sadeleştirmeyi ve yeni işlevlere odaklanmayı hedefliyor. Ancak kullanıcıların, yükseltme öncesi uygun yedekler alması veya alternatiflere sahip olması önemli görünüyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir