Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. WinRAR Güvenlik Açığı ile Karşı Karşıya

WinRAR Güvenlik Açığı ile Karşı Karşıya

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
39 0
WinRAR

WinRAR için güvenlik açığı keşfedildi. Google’ın Tehdit Analiz Grubu (TAG), açığın 2023’ün başından bu yana bilgisayar korsanları tarafından kullanıldığını keşfetti.

Tüm kullanıcıların programı derhal güncellemeleri tavsiye ediliyor. Google makalesinde, “Bir yama şu anda mevcut, ancak birçok kullanıcı hala savunmasız görünüyor” deniyor. “TAG, çeşitli ülkelerdeki hükümetler tarafından desteklenen aktörlerin operasyonlarının bir parçası olarak WinRAR güvenlik açığından yararlandıklarını gözlemledi” diye ekliyor.

İlginizi çekebilir; Windows 11 Kullanıcı Sayısı Belli Oldu!

Google araştırma grubu, boşluğun, kullanıcının sıkıştırılmış bir arşiv içindeki bir PNG görüntü dosyasını açması gibi keyfi kodların çalıştırılmasına izin verdiğinden bahsederken, ihlali geçici dosyaların garip bir şekilde genişlemesine neden olan “mantıksal bir güvenlik açığı” olarak tanımlıyor. Ayrıca söz konusu açık, Nisan ayından bu yana kripto para cüzdanlarını hedef almak için de kullanılıyor.

WinRAR

Hata giderildi

Bu gibi hatalar WinRAR için yeni bir şey değil. Şirket 2019 yılında, 19 yıldır devam eden ciddi bir sorun için bir düzeltme yayınladı.

Şirkete göre, hata düzeltmesi WinRAR’ın 6.24 veya 6.23 sürümlerinde yer alıyor. Ancak güncelleme otomatik olarak gerçekleşmiyor, bu nedenle kullanıcıların paketi manuel olarak yüklemesi gerekiyor.

Her halükârda, WinRAR’ın özel işlevleri sizin için önemli değilse, Windows 11’in nihayet sıkıştırılmış dosya formatı için destek kazanacağını hatırlamakta fayda var. Bu özelliğin gelecekteki bir sistem güncellemesinde eklenmesi bekleniyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir