Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. WordPad dönemi resmen sona eriyor

WordPad dönemi resmen sona eriyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
78 0
WordPad

Microsoft, WordPad kelime işlemcisinin sonunu resmi olarak doğruladı. 2023’te WordPad’in kullanımdan kaldırılacağını biliyorduk, ancak şirket kesin bir tarih vermemişti. İşte detaylar.

Bu, bir dönemin sonu. Windows 11’in, 28 yıl önce Windows 95 ile birlikte sunulan WordPad’i kullanımdan kaldırıyor. Kullanımı kolay ve RTF, ODT ve DOC gibi temel metin dosyalarının çoğunu yerel olarak desteklediği için yıllar boyunca birçok kullanıcıya hitap etti. Yaklaşık 30 yıllık geçmişine rağmen, WordPad karmaşık biçimlendirme olmadan hızlı bir şekilde belge hazırlamak için Word, Google Docs ve Libre Office’e hala uygun bir alternatif.

İlginizi çekebilir; Valorant’ta 900 FPS veren sistem! Gigabyte RTX 4060 & AMD Ryzen 5 7500F ile DDR5 sistem topladık!

WordPad en son 2012’de Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle birlikte güncellenmişti. O zamandan beri Microsoft yazılımla ilgilenmedi ve Eylül 2023’te WordPad’in gelecekteki bir güncellemede kaldırılacağını duyurdu. Microsoft’un net bir tarih vermemesi nedeniyle tam olarak ne zaman gerçekleşeceği belirsizdi. Ocak ayının sonunda, Windows Insider programına kayıtlı olanların indirebileceği bir beta sürümü WordPad’i kaldırdı, ancak diğer tüm kullanıcılar WordPad’i kullanmaya devam edebiliyordu. Fakat bu durum çok uzun sürmeyecek.

wordpad

WordPad fişi daha erken çekiliyor

Microsoft yaptığı açıklamada şu bilgiyi ekledi: “WordPad, Windows 11 sürüm 24H2 ve Windows Server 2025 ile başlayarak Windows’un tüm sürümlerinden kaldırılacaktır. Sonuç olarak, Windows artık varsayılan olarak tümleşik bir RTF okuyucusuna sahip olmayacaktır.” Eylül ayında beklenen Windows 11 24H2 güncellemesi, kelime işlemcinin sonunu getirecek. Bu güncellemeyle birlikte:

  • wordpad.exe
  • WordpadFilter.dll
  • write.exe

dosyaları da kaldırılacak.

Microsoft, “.doc ve .rtf gibi zengin metin belgeleri için Microsoft Word’ü ve .txt gibi düz metin belgeleri için Not Defteri’ni önermektedir.” Wordpad.exe ve WordpadFilter.dll dosyalarını harici bir ortama kopyalayarak WordPad’in çalışan bir sürümünü saklayabileceğinizi unutmayın. Bu dosyaları C:\Program Files (x86)\Windows NT\Accessories klasöründe bulabilirsiniz. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir