Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Xiaomi HyperOS İşletim Sistemini Resmen Tanıttı!

Xiaomi HyperOS İşletim Sistemini Resmen Tanıttı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
119 0
HyperOS

Xiaomi, MIUI arayüzünün yerini alacak yeni işletim sistemi HyperOS işletim sistemini resmen tanıttı. Xiaomi 14 duyuru etkinliği sırasında şirket, yazılımın özelliklerini tanıttı ve ürünleri arasındaki bağlantıyı güçlendirdi.

Geçen hafta kısaca ve çok az ayrıntıyla duyurulan HyperOS, Android tabanlı ve 2024 yılında küresel olarak dağıtılacak. Şirkete göre HyperOS’un geliştirilmesi yedi yıl sürdü ve şirketin kullanmakta olduğu sistemin “yeniden yapılandırılması” anlamına geliyor.

Öne çıkan özellikler arasında açık kaynak geliştirme, cihazlar arasında çapraz bağlantı, güvenlik ve gizliliğin yanı sıra bağlı elektronik cihazlar arasında iletişimi kolaylaştıracak bir nokta olması yer alıyor.

İlginizi çekebilir; Xiaomi 14 ve 14 Pro Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Yeni sistem halihazırda yeni Xiaomi 14 serisiyle geleceği de belirtildi. Şirket, Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlerinkiler de dahil olmak üzere 200’den fazla işlemci platformuyla uyumlu olduğunu açıkladı. Ek olarak HyperOS’un iOS gibi rakiplerinden daha az depolama alanı kaplayabildiğini ve Xiaomi 14 Pro’da 8,75 GB’a ulaştığı bilgiler arasında.

xiaomi-hyperos

HyperOS’un mobil cihazlardaki donanımın kullanımını da kolaylaştırması bekleniyor. Buradaki fikir, aktivitelerin daha hızlı, ancak CPU, GPU veya belleklere çok fazla yük bindirmeden çalışmasıdır. Sistem, oyunlar için sabit kare hızları ve düşük güç tüketimi vaat ediyor.

Yenilenmiş arayüz

HyperOS için Xiaomi, yeni özellikler eklemenin yanı sıra görünüm ve his konusunda da değişiklikler getirdi. Kilit ekranlarını daha da kişiselleştirmenin yanı sıra, kullanıcılar yeni, etkileşimli widget’lara sahip olacaklar. Örneğin, Hava Durumu widget’ı yerel iklime göre uyum sağlayacak ve düşen damlaların, bulutlu gökyüzünün veya mavi gökyüzünün animasyonlarını gösterecek.

Yeni “Kontrol Merkezi” de yeniden şekillendirildi. Yeni, yuvarlak simgelerin yanı sıra, widget’lar bağlamsallaştırılabiliyor. Örneğin, kullanıcı akıllı ampullerinin yakınındaysa, kısayolları hemen görüntülenecek. Aynı şey bağlı hoparlörler, klimalar ve benzerleri için de geçerli.

Mobil bağlantı düğmesi artık cihazların bağlanmasını kolaylaştırıyor. Bu, markanın cep telefonları ve tabletler gibi ürünleri arasında ağ paylaşımını kolaylaştırıyor. Ayrıca bu bağlantıda kullanıcı cep telefonunun kamerasını kullanabilir ve tabletin ekranında geri bildirim görüntüleyebilir.

hyperos

Xiaomi ayrıca, iPhone 14 ve 15 Pro’daki Dinamik Ada’ya benzer yeni bir özelliği hızlı bir şekilde gösterdi. Bununla birlikte sistem, ön kamerayı da çevreleyen bir alanı işgal ederek kulaklık pili gibi bağlamsal bilgileri ekranın üst kenarında görüntüleyecek.

Görüntülü görüşmeler için kullanıcılar aynı zamanda ön ve arka kameraları da kullanabilecekler. Bu sayede hem konuşan kişinin hem de gördüğü manzaranın görüntülenmesi mümkün olacak.

Yeni yapay zekâ özellikleri

Xiaomi ayrıca HyperOS’ta üretken yapay zekaya (AI) dayalı yeni özellikleri de vurguladı. Örneğin, sistem evler ve hayvanlar gibi basit çizimleri tanıyabilecek ve yeni, daha ayrıntılı bir görüntü oluşturabilecek. Buna ek olarak, bir tür uzaklaştırma kullanarak bir fotoğraftan boşluklar oluşturabilir, çerçevenin dışında bırakılmış olabilecek alan ve nesneleri ekleyebilir.

Ayrıca, söylenenleri tanıyarak toplantıların ve aramaların başlıklarını ve metin özetlerini de oluşturabilecek. Galeri ile bağlantılı bir başka özellik ise görüntü aramayı hızlandırmayı vaat ediyor.

Bununla birlikte, ilgi çekici yeni bir işlev, galerilerinde kayıtlı bir kişinin fotoğraflarından “personalar” oluşturabilir. Sistem yüz ve vücut verilerini tarayıp toplayabilecek ve ardından kullanıcı kendisini hiç var olmamış bir duruma sokmasını isteyebilecek.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir