Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yandex Rusya’daki İş Birimlerini 5,2 milyar Dolara Satıyor

Yandex Rusya’daki İş Birimlerini 5,2 milyar Dolara Satıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
297 0
yandex

Sıklıkla “Rusya’nın Google’ı” olarak tanımlanan arama motorunun arkasındaki teknoloji şirketi Yandex, Rusya’daki operasyonlarını Yandex Rusya’daki iş birimlerini 5,2 milyar Dolar karşılığında yerel yatırımcılara sattı.

Yandex, son bir buçuk yıldır Kremlin ile teknoloji şirketinin Rusya’daki faaliyetlerini Hollanda merkezli ana şirketinin faaliyetlerinden ayırmak için müzakereler yürütüyordu. Bloomberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’dan ayrılan şirketler söz konusu olduğunda “en yüksek puanlı anlaşmadan” bahsediyor. Yandex’in yönetimi şirketteki en büyük hisseye sahip olacak ve petrol şirketi Lukoil’den bir fon yüzde 10’luk bir hisse alacak.

İlginizi çekebilir; AMOLED Ekrana Sahip Vivo V30 Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Rusya’daki iş birimlerinin satışı, Yandex’in yeniden markalaşan ana şirketinin, yapay zeka bulut platformu ve sürücüsüz araçlar için teknolojiler de dahil olmak üzere diğer uluslararası projeleri geliştirmeye odaklanmasına olanak tanıyacak.

4,8 milyar avroya denk gelen 475 milyar rublelik satış fiyatı, Batılı şirketlerin çıkışları söz konusu olduğunda Rus hükümetinin kuralları nedeniyle “adil değer” üzerinden zorunlu olarak yüzde 50 indirim içeriyor. Anlaşma, hissedarların ve düzenleyici kurumların onayına tabi olmak üzere, kısmen nakit kısmen de hisse senedi olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilecek.

Neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın! Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir