Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yeni MacBook Pro Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Yeni MacBook Pro Tanıtıldı; İşte Özellikleri

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
63 0
MacBook-Pro

M3 Pro özelliklerine sahip yeni orta sınıf Apple MacBook Pro modelleri bugün duyuruldu. 14 ve 16 inçlik yeni modeller, özellikle kodlayıcılar, reklamcılar ve araştırmacılar gibi zorlu iş akışlarına sahip olan ve karmaşık görevlerini kolaylıkla yerine getirebilecek yüksek performanslı makinelere ihtiyaç duyan kullanıcılar için tasarlandı. İşte detaylar.

Yeni MacBook Pro modellerinin en dikkat çekici özelliklerinden biri Apple M3 Pro çip. Bu çip daha yüksek performans sunuyor, daha fazla birleşik belleği destekliyor ve M1 Pro çipe sahip 16 inç modelden yüzde 40’a kadar daha hızlı. Bu performans artışı sadece teoride kalmıyor; çeşitli profesyonel uygulamalarda somut iyileştirmelere dönüşüyor. Örneğin, kullanıcılar Adobe Photoshop’ta 3 kata kadar daha hızlı filtre ve işlev performansı, Oxford Nanopore MinKNOW’da DNA dizileme için 20 kata kadar daha hızlı baz arama ve Adobe Premiere Pro’da 1,7 kata kadar daha hızlı metin tabanlı düzenleme yapabilecek.

MacBook

Apple MacBook Pro M3 Pro

Apple, M3 Pro ve M3 Max özellikli MacBook Pro modellerinin, “açık bir şekilde profesyonel” olan çarpıcı yeni bir renk olan uzay siyahı ile sunulduğunu söylüyor. M3 Pro ve M3 Max modelleri gümüş renginde, M3’lü 14 inç MacBook Pro ise gümüş ve uzay grisi renklerinde sunuluyor.

M3, M3 Pro ve M3 Max çipleri, 3 nanometre teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kişisel bilgisayar çipleri olarak öne çıkıyor. Bu yenilik, Apple silikonu için grafik mimarisinde önemli bir sıçrama yaşıyor. GPU, donanımdaki yerel belleğin kullanımını gerçek zamanlı olarak tahsis eden bir teknoloji olan Dinamik Önbellekleme özelliğine sahip. Bu özellik, zorlu profesyonel uygulamalar ve oyunlar için GPU kullanımını ve performansını artırarak yeni MacBook Pro modellerini yüksek performanslı grafiklere ihtiyaç duyanlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

İlginizi çekebilir; Apple M3, M3 Pro ve M3 Max İşlemcilerini Duyurdu

Etkileyici performans geliştirmelerine ek olarak, yeni MacBook Pro modelleri donanım hızlandırmalı örgü gölgeleme ve donanım hızlandırmalı ışın izleme gibi yeni render özellikleri de sunuyor. Bu özellikler sırasıyla geometri işleme ve oyunlarda daha doğru gölgeler ve yansımalar ile daha fazla yetenek ve verimlilik sağlıyor. Bu da yeni MacBook Pro modellerinin yalnızca güçlü iş istasyonları değil, aynı zamanda yetenekli oyun makineleri olduğu anlamına geliyor.

MacBook-Pro

Ekran ve pil ömrü

Yeni MacBook Pro modelleri görüntü ve ses özellikleri açısından da öne çıkıyor. Çarpıcı görseller sunan Liquid Retina XDR ekran ve net görüntülü görüşmeler için dahili 1080p kamera ile geliyor. Ayrıca, altı hoparlörlü ses sistemi yüksek kaliteli ses sağlayarak multimedya deneyimini geliştiriyor.

Yeni MacBook Pro modellerinin üstün olduğu bir diğer alan da pil ömrü. Bu modeller 22 saate kadar pil ömrü sunarak ister prize takılı ister pille çalışsın aynı performansı sağlıyor. Bu da onları uzun çalışma seansları için güvenilir bir makineye ihtiyaç duyan profesyoneller için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Son olarak, yeni MacBook Pro modelleri bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 7 Kasım 2023’ten itibaren satışa sunulacak.

M3 çipli 14 inç MacBook Pro 62.999 TL’den ve eğitime özel 59.059 TL’den başlayan fiyatlarla; Pro çipli MacBook Pro 78.999 TL’den ve eğitime özel 73.069 TL’den başlayan fiyatlarla; 16 inç MacBook Pro ise 94.999 TL’den ve eğitime özel 87.399 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir