Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. YouTube Reklam Engelleyici Kullanımını Engellemeye Başladı

YouTube Reklam Engelleyici Kullanımını Engellemeye Başladı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
66 0
YouTube

Google’ın sahibi olduğu YouTube, geçtiğimiz aylarda bazı kullanıcılar için reklam engelleyiciler açıkken platforma erişimi engellemeye başlamıştı. Bu testler şimdi Türkiye‘ye de yayıldı.

Reklam engelleyici kullanan kişiler, video izlerken bir uyarıyla karşılaşıyor. Bu uyarıda, reklamların platformun dünya genelindeki milyarlarca kullanıcıya ücretsiz kalmasını sağladığı belirtiliyor ve reklamlardan sıkılanlar YouTube Premium aboneliğine davet ediliyor.

YouTube’un yeni altyapısında, reklam engelleyici açıkken sadece üç video izlenmesine izin veriliyor. Üçüncü videonun sonunda, video oynatıcı kapatılıyor. Bu kapatma işleminin geçici olduğunu ve sadece “reklam engelleyici kapat uyarılarına” art arda kulak asmayan kullanıcıların karşısına çıkacağını belirtiyor.

YouTube-reklam-engelleyici

İlginizi çekebilir; Huawei, 5G Patent Yarışında Öncülüğüne Devam Ediyor”

Şirket, daha önce yaptığı açıklamada, reklam engelleyici tespiti sonrasında yapılacak video oynatmayı devre dışı bırakma sürecini “çok ciddiye aldığını” söylemişti.

Şu an Türkiye’deki birçok uBlock kullanıcısı bahsedilen uyarıyı almadığını belirtiyor. Ancak YouTube’un bu uygulamayı yaygınlaştırma ihtimali bulunuyor.

Engelleme kararı, kullanıcıları iki şekilde etkileyebilir. Reklamlardan rahatsız olan kullanıcılar, Premium aboneliğine geçmek zorunda kalabilir. Abonelik, reklamsız video izleme imkanı sunuyor. Reklam engelleyici kullanan kullanıcılar, videoları reklamlarla izlemek zorunda kalacak. Bu durum, video izleme deneyimini olumsuz etkileyecek.

Reklamlar, YouTube’un gelirinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Reklam engelleyicilerin kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğini düşünüyor. Reklam engelleyiciler, videoların akışını yavaşlatabiliyor ve reklamlarla ilgili sorunlara neden olabiliyor.

YouTube’un reklam engelleyicileri engelleme kararının, kullanıcıların platforma olan bağlılığını nasıl etkileyeceği ise henüz belli değil. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir