Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. YouTube videolarda açıklayıcı notlar özelliğini test ediyor

YouTube videolarda açıklayıcı notlar özelliğini test ediyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
49 0
YouTube

YouTube kullanıcı deneyimini iyileştirmek için videolarda açıklayıcı notlar özelliğini test ettiğini duyurdu. Notlar, izleyicilerin materyali anlamasını kolaylaştırmak için videodaki bilgilerin bağlamını netleştirmeye hizmet edecek. İşte detaylar.

YouTube’un notlar özelliği “bir şarkının parodi olduğu konusunda sizi uyarmak, bir ürünün yeni versiyonunun analizinin mevcut olduğunu belirtmek veya eski görüntülerin yeni bir olay olarak kullanıldığı konusunda sizi uyarmak” için kullanılabilir.

İşlevsellik yalnızca İngilizce ve Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilmekte olup, seçilen youtuberlar e-posta veya Studio kontrol paneli aracılığıyla programa davet edilecektir. Bu kişilerin aktif bir kanala sahip olmaları ve platformun kurallarıyla tamamen uyumlu olmaları gerekiyor.

youtube
YouTube

Bu içerik oluşturucular önerilen videolar için notlar yazacak, üçüncü taraf değerlendiriciler ise bunları kullanışlılıklarına göre analiz edecek. Değerlendiriciler halihazırda YouTube ile çalışarak arama sonuçları ve öneriler hakkında görüş bildiriyor. İçerik oluşturucular da derecelendirmeleri analiz edebilecek.

Derecelendirmeler topluluğa nasıl yardımcı olacak?

Derecelendirmeler yazılıp değerlendirildikten sonra, her videonun altında halka gösterilmeye başlanacaktır. Talep üzerine, insanlar notları yararlı, az ya da çok yararlı ya da yararsız olarak kategorize edebilecekler. Kullanıcı ayrıca, notun güvenilir kaynaklara sahip olup olmadığı veya iyi yazılıp yazılmadığı gibi derecelendirmenin nedenine ilişkin bir açıklama da ekleyebilecek.

İlginizi çekebilir; Windows bilgisayarınız düzgün başlatılmadı sorunu nasıl çözülür?

Bu mekanizma YouTube’un algoritmasını eğitmek için kullanılacak, ancak şirket testin başlangıcında potansiyel hatalar ve yanlışlıklar olabileceğini söylüyor. Bir not ne kadar çok kişi tarafından faydalı bulunursa, diğer kullanıcılar tarafından o kadar çok görülebilecek ve içeriğin bağlamını anlamalarına yardımcı olacak.

YouTube bundan bahsetmemiş olsa da, açıklayıcı notların yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadeleye yardımcı olması mümkündür. Halihazırda ABD ve Avrupa Birliği, yüksek yanlış bilgi oranı ve çocuklara ve gençlere verilen olası zararlar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle platforma ve diğer sosyal ağlara karşı davalar açmaktadır.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir