Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yurtdışından telefon getirenler dikkat! İkinci telefona sınırlama getirildi

Yurtdışından telefon getirenler dikkat! İkinci telefona sınırlama getirildi

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
75 0
yurt-disi-telefon

Yeni düzenlemeye göre, artık yurtdışından ikinci telefon getirmek mümkün olmayacak. Düzenlemede yurt dışından getirilen telefonlara gümrükte ikinci telefona el konulacak, ancak yolcu tekrar yurt dışına çıktığında iade edilecek. Bu durumda telefon 3 aya kadar gümrükte bekletilecek. İşte detaylar.

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak geldi. Teknolojik ürünlerin yüksek vergileri ve kurlar nedeniyle pahalı olması, vatandaşları yurt dışından cep telefonu getirmeye itiyordu. Ancak yeni düzenlemeyle, yolcuların gümrük vergisi ödeyerek dahi ikinci bir cep telefonunu Türkiye’ye sokması yasaklandı. İkinci telefona gümrükte el konulacak ve yolcu yeniden yurt dışına çıkana kadar 3 aya kadar gümrükte tutulabilecek.

İlginizi çekebilir; iPhone’a Vision Pro vari özellik: Göz takibi geliyor

Öte yandan, yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi 120 günden 180 güne çıkarıldı. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden bu süreyi uzatabilecek. Ancak cep telefonunun Türkiye’de kayıt ettirilmesi halinde 31.692 TL ücret ödenecek.

Bu düzenleme ile, ithal edilen cep telefonlarından daha fazla vergi geliri elde etmek ve yerli üretimi teşvik etmek amacıyla hayata geçirilecek. Ancak yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşların yurt dışından getirme yolunu tercih etmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir