Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AMD, Radeon RX 7900 XT’den Daha Performanslı bir RDNA 4 Ekran Kartı Piyasaya Sürecek

AMD, Radeon RX 7900 XT’den Daha Performanslı bir RDNA 4 Ekran Kartı Piyasaya Sürecek

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
123 0
RDNA 4

RDNA 3 mimarisine sahip olan ekran kartlarını kullanıcılara sunan AMD’nin uzun zamandır RDNA 4 mikro mimarisini merkeze alan yeni nesil grafik kartları üzerinde çalıştığı düşünülüyor. Rapora göre, Radeon RX 7900 XT’den daha performanslı bir orta seviye RDNA 4 ekran kartı sunulması planlanıyor.

AMD Radeon RDNA 4 mimarili ekran kartları ne zaman çıkacak?

Popüler kaynaklara göre AMD, bahsedilen RDNA 4 mimarisine sahip grafik kartını 400 ile 600 dolar arasında fiyatlandırılabilecek orta sınıfta yer alan bir konumlandırmayla piyasaya sürmeyi planlıyor. GPU’nun RX 7900 XT’den daha hızlı olduğu söylense de, 20 GB GDDR6X VRAM ile donatılmış üst düzey bir performans sunması beklenen Nvidia’nın yaklaşmakta olan RTX 4080 Super ekran kartını geçmek için yeterince iddialı olmayabilir. 600 dolarlık fiyat etiketiyle kartın, çok daha yüksek bir fiyattan çıkış yapacak olan RTX 4080 Super ile yarışabiliyor olması bile başarı sayılabilir.

AMD

RDNA 4 GPU’larının gelecek yıl duyurulması bekleniyor, bu nedenle sözü edilen ekran kartının 2024 yılında piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, RTX 4000 Super ekran kartlarının 2024’ün başında muhtemelen Ocak ayında Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) görücüye çıkması bekleniyor.

Yeni nesil RDNA mimarisine sahip grafik kartlarından ilk kez bahsedildiğini belirtmekte fayda var, RX 7900 XT’nin performansını RX 7800 XT fiyatına sunan bir grafik kartı oldukça cazip bir teklif gibi görünüyor. Bu iddiaların AMD tarafından da doğrulanmasını bekliyoruz. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? AMD ekran kartlarını mı, Nvidia ekran kartlarını mı tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir