Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google Gemini tanıtıldı: OpenAI’ın GPT-4 yapay zeka modelini devirebilecek mi?

Google Gemini tanıtıldı: OpenAI’ın GPT-4 yapay zeka modelini devirebilecek mi?

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
69 0
Google Gemini

Google, Mayıs ayında yeni bir yapay zeka modelinin geliştirilmesi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Şimdi ise şirket tarafından en yetenekli AI modeli olarak tanımlanan Google Gemini tanıtıldı. İşte Google’ın şimdiye kadar ki en güçlü yapay zekası

Google Gemini neler sunuyor?

Google, yeni yapay zeka (AI) modelinin çok modlu olduğunu aktardı. Bu bağlamda Gemini’nin metin, resim, ses, video ve kod dahil olmak üzere farklı bilgi türlerini anlayabildiği, işleyebileceği ve birleştirebileceği söyleniyor. Modelin ilk versiyonu Gemini 1.0; Nano, Pro ve Ultra olmak üzere üç farklı boyut için optimize edildi.

Nano versiyonu, cihazlardaki görevlere daha fazla verimlilik getirmek için tasarlandı. Pro versiyon ise Google tarafından çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için en iyi model olarak tanımlanıyor. Modelin en büyük ölçekli Ultra versiyonu, yüksek düzeyde karmaşıklığa sahip görevleri yerine getirmek için daha da fazla yetenek getiriyor.

GPT

Gemini Ultra, hem dünya bilgisini hem de problem çözme yeteneklerini test etmek için matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp gibi 57 disiplini birleştiren MMLU’daki (büyük çoklu görev dil anlayışı) uzman insanları geride bırakmayı başaran ilk yapay zeka (AI) modeli oldu.

Gemini 1.0, çeşitli ürün ve platformlarda mevcut olacak. Ayrıca Bard, Gemini Pro’nun optimize edilmiş bir sürümünü kullanacak. Google’ın şimdiye kadar ki en yetenekli yapay zeka modeli Gemini, 170’ten fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak sunulacak. Şirket, yakın gelecekte daha fazla bölgeyi ve dili desteklemeyi planlıyor.

Google

Google, modeli Pixel akıllı telefonlara da getirecek. Pixel 8 Pro, Gemini Nano’yu yerel olarak çalıştırabilecek. Gemini Pro, 13 Aralık’tan itibaren Google AI Studio’daki Gemini API’si ve Google Cloud Vertex AI’da programcılara ve ticari müşterilere sunulacak. Android geliştiricilerin de Gemini Nano ile geliştirme yapabilmeleri mümkün.

Gemini Ultra, gelecek yılın başlarında geliştiricilere ve ticari müşterilere sunulmaya başlayacak. 2024 yılı için planlanan yenilikler arasında, Google’ın Gemini Ultra kullanan sohbet robotunun yeni bir sürümü olan Bard Advanced de bulunuyor. Peki, siz Gemini hakkında ne düşünüyorsunuz? OpenAI’ın GPT-4 modelinin yerini alabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

YouTube video
What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir