Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzay Yolculuğu Ertelendi! Ne Zaman Fırlatılacak?

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzay Yolculuğu Ertelendi! Ne Zaman Fırlatılacak?

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
40 0
ilk türk astronot

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında, uzaya gönderilecek ilk Türk astronot Alper Gezeravcı‘nın fırlatma görevi saatler kala ertelendi. Peki, fırlatma ne zaman gerçekleşecek? İşte detaylar

İlk Türk astronotun uçuş tarihi belli oldu

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’yı uzaya taşıyacak roketin büyük bir heyecanla beklenen fırlatma tarihi ertelendi. Bu gece saat 01:11’de gerçekleşmesi planlanan AX-3 uzay misyonunun, SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre 19 Ocak Türkiye saatiyle 00:49’a ertelendiği bildirildi.

astronot

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

“İlk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı fırlatma ertelendi. Hedeflenen fırlatma zamanı: 19 Ocak 2024 00:49 (Türkiye saati ile) Bu sürede fırlatma öncesi teknik kontrollerin tamamlanması planlanıyor. Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın bu tarihi misyonu başarıyla gerçekleştirmesi için heyecanla beklemeye devam edeceğiz.”

Fırlatma işleminin detayları

Türk astronot Alper Gezeravcı; İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlar ile birlikte SpaceX Falcon 9 roketi, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan ISS’ye fırlatılacak. Mürettebat, farklı alanlarda 13 bilimsel deney gerçekleştirecek.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir