Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Meta ve LG, Apple Vision Pro katili AR başlık geliştiriyor

Meta ve LG, Apple Vision Pro katili AR başlık geliştiriyor

Meta ve LG ortaklaşarak, Apple'dan sonra artırılmış gerçeklik pazarında yer almayı hedefliyor. İşte detaylar

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
19 0
Meta

Apple, yeni inovasyonu olan Vision Pro adlı ilk nesil artırılmış gerçeklik (AR) başlığını WWDC 2023 etkinliğinde duyurmuştu. Apple’ın bu hamlesi, diğer büyük rakip firmaları da kendi üst düzey AR başlıklarını geliştirmeye zorladı. Son iddialara göre Meta, 2025 yılında yüksek kaliteli bir artırılmış gerçeklik cihazı piyasaya sürmek için LG ile ortaklık kurmayı hedefliyor.

Artırılmış gerçeklik pazarında rekabet kızışıyor!

Apple’ın doğrudan rakiplerinden Meta ve LG arasındaki ortaklığın, Apple Vision Pro’nun tanıtımından sonra daha uygun fiyatlı bir alternatif oluşturmak için kurulduğu tahmin ediliyor. Koreli yayın şirketi Maekyung’a göre Meta’nın üst düzey AR başlığının resmi adının Quest 4 Pro olduğu söyleniyor.
Meta’nın yeni ürününün, türünün ilk örneği olan Apple Vision Pro’ya ait 3.499 dolarlık fiyat etiketinin yanında 2.000 dolar civarında olacağını öne sürülüyor. İki dev teknoloji şirketinin bu ortaklığının Apple’ın geniş uygulama yelpazesine ve gelişmiş özelliklerine gerçekten ulaşıp ulaşamayacağı merak ediliyor. Cihazın teknik özellikleri hakkındaki bilgileri bize zaman gösterecek.

Apple Vision Pro

Ancak Quest 4 Pro gelmeden önce Meta, öncelikle daha uygun fiyatlı bir model sunmayı hedefleliyor. Sızıntı raporlarında, 200 doların altındaki düşük maliyetli bir modelin 2024 yılında piyasaya sürüleceği ve ardından üst düzey AR başlığı olan Quest 4 Pro’nun 2025 yılında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. LG’nin bu işbirliğinde tasarım tarafını üstlenerek, üretim onaylandıktan sonra LG Grubu iştirakleri olan LG Display, LG Innotek ve LG Energy Solution’dan parça tedarik etmesi bekleniyor.

AR başlık

Peki, siz yeni nesil artırılmış gerçeklik (AR) başlıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Quest 4 Pro, Apple Vision Pro ile rekabet edebilecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
6
3
0
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir