Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elveda GTX 16 Serisi: Nvidia Üretimi Durduruyor

Elveda GTX 16 Serisi: Nvidia Üretimi Durduruyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
34 0
GTX 16 Serisi

Nvidia’nın Geforce GTX 16 serisi ekran kartlarının en son üyesi olan GTX 1630’u piyasaya sürmesinden bu yana bir yıldan fazla zaman geçti. Görünüşe göre seri bu kartla beraber miadını dolduruyor. GTX 16 ekran kartları artık üretilmeyecek!

GTX 16 serisi ekran kartları artık üretilmeyecek

Çin Yönetim Kurulu Kanal Forumlarına göre, Nvidia‘nın önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden itibaren tüm GTX 16 serisi GPU’ların üretimini durdurması bekleniyor ve son siparişler bu ay tamamlanıyor. Nvidia zaten resmi olarak veya bazı durumlarda bildirildiğine göre GTX 16 ekran kartlarının üretimimin çoğunu durdurdu. Böylece bu durum, yalnızca GTX 1650 ve GTX 1630 grafik kartlarını etkileyecek.

GeForce RTX 20 serisiyle de piyasaya sürülen ancak donanım hızlandırılmış ışın izleme ve standart olarak DLSS gibi özelliklerle birlikte gelmeyen Turing mimarisini kullanan GTX 16 kartlar için yolun sonu maalesef göründü. Mevcut ekran kartları ülkemizde de halen oldukça kullanılıyor.

ekran kartı

Teknolojik olarak o kadar gelişmiş olmasa da, bütçe dostu GTX 16 grafik kartları oyuncular arasında halen popüler olduğunu kanıtladı: Eylül ayında RTX 3060, GTX 1650’yi Steam Donanım anketinde GPU kullanımı olarak uzun süredir zirvedeki yerinden düşürse de ekran kartı ikinci sırada yer almaya devam ediyor ve hatta geçen ay kullanıcı oranını %1.13 bile artırdı.

GTX 16 serisinin üzerine çıkan ekran kartlarıyla beraber oldukça alternatifi bulunuyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir