Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Üniversite Öğrencilerine Yönelik Vergisiz Telefon Uygulamasının Detayları Ortaya Çıktı!

Üniversite Öğrencilerine Yönelik Vergisiz Telefon Uygulamasının Detayları Ortaya Çıktı!

Merakla beklenen, gençlere vergisiz telefon düzenlemesi kapsamında hangi cihazların bulunacağı açıklandı. İşte detaylar

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
55 0
Telefon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükseköğrenimdeki gençlere yönelik akıllı telefon ve bilgisayar satışında vergi muafiyeti sağlanacağını söylemişti. Bu bağlamda, kampanyanın kapsamı hakkında çeşitli söylentiler oluştu. En son Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Vergi İndirimi Hangi Akıllı Telefon Modellerini Kapsıyor?

Diğer bakanlardan gelen açıklamalarla birlikte yerli üretim akıllı telefonları kapsamasını beklediğimiz uygulamaya yönelik, Ulaştırma ve Altyapı bakanı Abdulkadir Uraloğlu şu bilgileri verdi:

ÖTV ve KDV’siz cep telefonundan, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci yararlanacak. Aylık 10 GB bedava internetle birlikte başlayacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olacak.

vergisiz telefon

Üniversite öğrencilerinin dört gözle beklediği bu düzenmede, ülkemizdeki vergilendirme nedeniyle yüksek satış fiyatlarından ötürü İphone modellerinin bulunma ihtimali ortadan kalkmış oldu. Bu açıklamaya göre uygulamanın Türkiye’de üretimi gerçekleşen Xiaomi, Samsung ve General Mobile gibi markaları kapsarken Apple ve Huawei’yi kapsamayacağını bekliyoruz. Ayrıca akıllı telefonu kullanan kişinin hattıyla, telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek, yani en az 2 yıl başkası kullanamayacak ve başkasına satılamayacak. Şimdilik bu düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bir bilgi yok. Ancak vergisiz telefon satışına ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade edelim.

Apple

Peki, siz ÖTV ve KDV’siz cep telefon düzenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Uygulamadan yararlanabilmek için gereken şartlar sizce olması gerektiği gibi mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
19
12
0
4

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir