Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Airbus’dan Devrim Niteliğinde gelişme! Şehir içi Ulaşımda Yeni bir dönem mi başlıyor?

Airbus’dan Devrim Niteliğinde gelişme! Şehir içi Ulaşımda Yeni bir dönem mi başlıyor?

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 3 dk okuma süresi
83 0
taksi

Airbus, saç kurutma makinesi kadar sessiz olan ve sıfır emisyonlu dört kişilik eVTOL hava aracını tanıtarak havacılık sektöründe yeni bir devrim başlatıyor. Bu yenilikçi hava taksisi projesi, şehir içi ulaşımın geleceğini şekillendirecek ve belki de şimdiki taksilerin yerini alacak.

Airbus’ın son prototipi olan CityAirbus NextGen, şehir içindeki uçuşların gürültü kirliliğini azaltmayı hedefliyor. Beş yıl da geliştirilen bu prototip, 80 kilometre uçuş menzili ve 120 km hızı ile dikkat çekiyor. Almanya’nın Donauwörth kentinde bulunan test merkezinde tanıtılan prototip, bu yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

CityAirbus NextGen, dikey kalkış özelliği sayesinde şehir içi ulaşımda rahatlıkla kullanılabilecekken bunun yanında sağlık sektörü ve turizm için de kullanılacak. Airbus, hava yollarıyla anlaşarak İtalya, Almanya, Norveç, Japonya ve Latin Amerika’daki bölgelerde uçuşlar yapacak

airbus

CityAirbus ilk zamanlarında pilotlarla uçacak olsa da ilerleyen süreçlerde otonom sürüş özellikleriyle donatılacak ve kullanıcılara otomatik sürüş deneyimi yaşatacaklar.

Airbus’ın hava taksisi, 120 km hıza ulaşabiliyor ve 2 ton ağırlığında sahip olan bir araçtır. V şeklindeki kuyruğu, sabit kanatları, 16 tane güç ünitesi ve 8 elektrikli pervane gibi özelliklerle donatılmıştır. Airbus, NextGen uçuş ve iniş sırasında acayip bir ses performansı sergiliyor uçuş sırasında 65 desibelin altında bir ses performansı sergilerken ve iniş sırasında ise 70 desibelin altında bir ses performansına sahip olacak, bu da saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge gibi günlük eşyaların gürültü seviyesine eşdeğerdir.

Airbus’un ultra sessiz hava taksisi, şehir içi ulaşımın geleceğini yapılandırıyor ve çevre dostu bir ulaşım seçeneği olarak ön plana çıkıyor. Bu proje, havacılık sektöründe çevre dostu bir dönüşümün habercisi olabilir.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir