Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Alt tire nasıl yapılır? İşte klavyede alttan tire (_) yapımı

Alt tire nasıl yapılır? İşte klavyede alttan tire (_) yapımı

Barış Toku Barış Toku - - 3 dk okuma süresi
40 0
klavyede alt tire yapımı

Bilgisayar klavyelerinde uzun bir süredir yer alan alt tire (_) simgesinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, doğru adrestesiniz! İşte klavyede alttan tire yapımı…

Hiç şüphesiz, klavyelerimizde en çok kullanılan kısayol tuşlarından bir tanesi alt tire (_) işareti. Zira bu işaret; site URL’leri, e-mail adresleri ve kullanıcı adları başta olmak üzere pek çok alanda sık sık kullanılıyor.

Ancak gelin görün ki, oldukça sık kullanılmasına rağmen yıllardır bilgisayar ve konsol klavyelerinde yalnızca bu işarete ait bir tuş bulunmuyor. Bunun yerine alttan tire oluşturmak için diğer birçok simge gibi bir kısayol kombinasyonuna ihtiyacımız var. İşte laptop ve bilgisayar klavyelerinde alttan tire yapımı:

Klavyede alt tire (_) yapımı

Klavyede alt tire (_) yapımı

Alttan tire işareti, Windows bilgisayar klavyelerinde shift ve orta çizgi (-) tuşlarına aynı anda basılarak oluşturulur. Mac bilgisayarların klavyelerinde de alttan tire yapılışı aynı şekildedir.

İlginizi çekebilir: Telefon ekranını bilgisayara yansıtma nasıl yapılır?

Şu anlık bu kısayol ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar, Android ve iOS cihazlarından alt çizgi simgesinin üzerine basılı tutup alt tire işaretini kopyalayabilir. Bilgisayardan kopyalamak isteyenler ise alttan tire işaretinin üzerine gelip farenin sağ tuşunu kullanabilir.

Alt tire kopyalamak/yapıştırmak için 👉 _

Alt Tire nedir?

“Alt tire” veya “alt çizgi” (_), bir metin veya belge içinde kullanılan bir noktalama işaretidir. Türkçede yaygın olarak kelimeler arasında veya bazı özel isimlerde kullanılır. Ayrıca, alt tire genellike yerine geçen bir boşluk veya başka bir karakterle birleştirilerek tercih edilebilir.

Alttan tire aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

Kelimeler arasında ayrım: Bir kelime yerine kullanıldığında, alt tire o kelimeyi daha net bir şekilde ifade etmek veya daha iyi anlaşılmasını sağlamak için kullanılır. Örneğin: “ilk_yardım”, “müşteri_bilgileri”.

Dosya veya URL isimlerinde: Bazı işletim sistemlerinde veya internet adreslerinde boşluk kullanımı sınırlı olabilir veya istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, bir dosya adında veya URL’de alttan tire kullanmak yaygın bir uygulamadır. Örneğin: “görsel_2024.jpg”, “https://www.teknoloji_kampusu.com”.

Programlama dillerinde: Bazı programlama dillerinde alt tire, değişken veya fonksiyon isimlerinde kullanılır. Örneğin, Python programlama dilinde “degisken_adi”, “fonksiyon_adi()” şeklinde kullanılabilir.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir