Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AMD Ryzen işlemcilerde güvenlik açığı keşfedildi: Dikkatli olun!

AMD Ryzen işlemcilerde güvenlik açığı keşfedildi: Dikkatli olun!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
132 0
AMD Ryzen

Eğer bir AMD Ryzen işlemci kullanıcıysanız, acilen BIOS yazılımınızı güncellemelisiniz. Nitekim AMD; sunucu, masaüstü, iş istasyonu, HEDT, mobil ve gömülü Zen CPU’lara yönelik dört ciddi güvenlik sorununu açıklayan ayrıntılı bir rapor yayınladı. İşte detaylar

AMD’nin kabul ettiği dört güvenlik açığının tümü yüksek dereceli olarak işaretlenmiş. Bu bağlamda, Ryzen 3000 serisi masaüstü CPU’ları, 4000 serisi mobil APU’ları, gömülü V2000 ve V3000 işlemcileri kullanıyorsanız eğer, bu nesil işlemcileri etkileyen sorunların tümü düzeltilmediğinden dolayı daha dikkatli olmalısınız. Bu ayın sonlarında yapılması planlanan bir güncelleme, 4000 serisi APU’lar için güvenlik açıklarını ele alırken, Mart 2024 BIOS güncellemesi 3000 serisi CPU’ları düzeltecek. Etkilenen gömülü işlemciler Nisan ayında yama alacak. Diğer tüm Zen mimarisine sahip işlemciler ise güvenlik yamalarını aldı.

AMD

BIOS nasıl güncellenir?

BIOS sürümünüzü kontrol etmenin ve güncellemenin birkaç yolu mevcut. Bilgisayarınızın açılma işlemi esnasında anakarttan anakarta göre değişiklik gösteren ( genellikle F10, F2, F12, F1, DEL) tuşuna basarak BIOS’a eriştikten sonra, sürüm numarası ana menüde görünmelidir. Otomatik güncelleme işlevleri, anakart üreticisine bağlı olarak değişir.

Windows’u yeniden başlatmadan BIOS sürümünüzü kontrol etmek için, aramaya “msinfo” yazarak Sistem Bilgisi uygulamasını başlatın. Sürüm ve tarih sağ bölmedeki listede görünmelidir. En son BIOS sürümü genellikle anakart üreticisinin web sitesinin destek bölümünde bulunabilir. Aynı zamanda anakart üreticileri, otomatik güncellemeler de sunar.

Peki, siz AMD Ryzen işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir