Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Android TV Box’lar Miadını Doldurdu: Akıllı TV Satışları Yükseliyor

Android TV Box’lar Miadını Doldurdu: Akıllı TV Satışları Yükseliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
53 0
TV Box

TV Box’lar, televizyonları akıllı hale getirme yolunda görevini tamamlamış gibi görünüyor. Verilere göre, Android TV Box satışları akıllı TV’lerle karşılaştırıldığında büyük bir düşüşte! İşte detaylar

Markaların kendine özgü işletim sistemlerini kullandığı ve kullanıcıların yalnızca üst düzey cihazlardan faydalanabildiği bir dönemde, Xiaomi TV Box gibi Android TV Box’lar popülaritesini artırmıştı. Ancak, şu anlık Android TV Box’ların satış rakamları işlerin tersine döndüğünün bir göstergesi.

Pazar araştırma şirketi IDC’nin raporlarına göre, TV Box satışları küresel pazarda oldukça sert bir düşüş yaşadı. Öyle ki Hindistan pazarında yüzde 85 oranında düşüş gerçekleşirken, Çin pazarı için de işler pek istenildiği gibi gitmedi. 8 yıllık bir periyotta yıllık 14 milyona kadar ulaşan satış sayıları, 2023’ün ilk yarısında yüzde 28,7 oranında gerileyerek 3,5 milyona ancak ulaşabildi.

Android

Televizyon sektöründe, 55 inç gibi daha büyük ekranlar popülerlik kazandı. Bu boyuttaki ekranların pazardaki payı, bir önceki yıla göre yüzde 9’dan yüzde 12’ye yükseldi. Bu bağlamda azalan fiyatlar nedeniyle, tüketiciler akıllı olmayan bir TV’yi bir araç ile güçlendirmek yerine uygun fiyatlı bir akıllı TV satın almayı tercih ediyor.

2023 yılında en çok tercih edilen TV şirketleri

Xiaomi, 2023’ün ilk yarısında yüzde 14’lük payla TV pazarına liderlik etmeye devam ediyor. Samsung, yüzde 13 pazar payıyla ikinci sırada yer alıyor. Onları, sırasıyla LG, TCL ve OnePlus gibi üreticiler takip ediyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir