Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Apple Akıllı Saat Modellerinden Kanda Oksijen Özelliğini Kaldırıyor

Apple Akıllı Saat Modellerinden Kanda Oksijen Özelliğini Kaldırıyor

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 2 dk okuma süresi
32 0
watch

Teknoloji devi Apple, yeni akıllı saat modelleri Watch Series 9 ve Watch Ultra 2’den “Kanda Oksijen” özelliğini kaldırma kararı aldı. Bu adımın, iki cihazın satış yasağının sonlanması için bir çözüm olarak sunulduğu düşünülse de henüz resmi bir onay alınmış değil.

Apple’ın bu hamlesi, Masimo adlı şirketle yaşanan patent anlaşmazlığına bir çözüm olarak görünüyor. Masimo, Apple’a karşı ABD’de satılan Apple Watch ünitelerinden “Kanda Oksijen” ölçme özelliğini kaldırması için bir talepte bulunmuştu. Şirketin mahkemeye gönderdiği mektuba göre, Apple’ın bu değişiklikle ithalat yasağını aşabileceği belirtiliyor.

Masimo’nun mektubuna göre, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) iki cihaza uyguladığı ithalat yasağının, Apple’ın yeni tasarımını kapsam dışında bırakıyor. Apple, ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumu (CBP) bu değişiklikle Watch ürünlerinin artık nabız oksimetresi işlevi içermediğini taahhüt etti.

Ancak, belirsizlik hala devam ediyor. Yeni tasarıma sahip Watch Series 9 ve Ultra 2’nin ABD’ye gönderildiği ancak mağazalarda satışa sunulmadığı belirtiliyor. Bu durum, Apple’ın kaldırdığı özelliğin sadece yeni cihazları mı yoksa önceki modelleri de kapsayıp kapsamadığı konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Apple

Ekim ayında ITC’nin, Apple’ın Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine dair kararı, Apple’ı ABD’deki satışlarını durdurma zorunluluğuna sokmuştu. Ancak, Aralık ayında kararın geçici olarak durdurulmasıyla birlikte Apple, cihazlarını ABD’de yeniden satmaya başladı.

Masimo Global İletişim Direktörü Matt Whewell, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Apple’ın yeni tasarımının nabız oksimetresi içermediğini iddia etmesi, hesap verebilirliğe yönelik olumlu bir adımdır” dedi. Ancak, “Kanda Oksijen” özelliğinin halihazırda sahip olanları etkileyip etkilemeyeceği konusundaki belirsizlik devam ediyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir