Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple’dan dolandırıcılara darbe: iPhone 15 kutularına gizli filigran ekleniyor!

Apple’dan dolandırıcılara darbe: iPhone 15 kutularına gizli filigran ekleniyor!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
71 0
filigran

Apple, iPhone 15 kutularına telefonların gerçekliğini doğrulamayı kolaylaştıracak yeni bir güvenlik önlemi ekledi. Dolandırıcılar; iPhone’ların kullanıcılara sunulan orijinal kutularını, seri numaraları ile kopyalanmış ambalajlarına kadar taklit edebiliyorlar. Apple, iPhone 15 lansmanında dahi bu konu hakkında hiç bilgi vermemişti. Anlaşılan o ki şirket, akıllı telefon dolandırıcılarını harekete geçirmeden gizli filigran ile, kullanıcıların endişelerini ortadan kaldırmak istiyor! İşte detaylar

iPhone 15 telefonlarınızın orijinalliğini ultraviyole ışık sayesinde ayırt edin!

X’te bir kullanıcı tarafından paylaşılan videoya göre, iPhone 15 kutusunun arkasında gizli bir filigran konumlandırılmış. Sadece ultraviyole ışık altında görülebilen bu filigran, kutunun orijinal bir Apple imzası taşıyıp taşımadığını doğrulamak için dolandırıcıların kolayca kopyalayamayacağı bir QR kodu gibi görünüyor.

Bu yeni filigran sistemi sayesinde, tüketiciler artık cihazın kutusunu dahi açmadan Apple fabrikasından çıkıp çıkmadığını ayırt edebilecekler. Yalnız tek bir şartla: eğer ultraviyole ışığınız bulunuyorsa. Tüketici haklarının korunması hususunda Apple’ın bu hamlesi oldukça mantıklı gibi görünüyor.

Aldığınız akıllı telefonun orijinalliğini doğrulamanıza yardımcı olabilmek için kutuyu dikkatlice inceleyip farklı yazı tipleri gibi bariz bir hatanın olup olmadığına emin olmanızı öneriyoruz. Ayrıca kutunun üzerindeki seri numarasının, mevcut seri numarası ile uyumunu kontrol edebilirsiniz.

Apple

Peki, siz Apple’ın bu güvenlik önlemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Dolandırıcılar, bu QR kod sistemini de kopyalayabilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısımından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir