Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yapay Zeka
  4. »
  5. Apple, Yapay Zeka Modeli için Harekete Geçti!

Apple, Yapay Zeka Modeli için Harekete Geçti!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
40 0
Apple yapay zeka

Apple, kendi üretken AI modelini tasarlamak için çalışmalarını hızlandırdı. New York Times’ın aktardığına göre, şirket geliştirdiği üretken yapay zeka modelini eğitmek üzere büyük yayıncılar ve haber kuruluşlarıyla müzakerelere başladı. Haber arşivlerine erişim Apple’ın canını sıkıyor. İşte detaylar

Apple, yapay zeka için yayın kuruluşlarına ödeme yapacak

Son zamanlarda OpenAI, Google gibi yapay zeka çalışmalarının merkezinde olan şirketlerin oldukça gerisinde kalan Apple’ın, arka planda AI araçları için çok büyük yatırımlar yaptığı bildiriliyor.

Bilgi kaynaklarına erişim için Apple’ın temasa geçtiği yayıncı kuruluşlar, Apple’ın içeriklerini yıllar boyunca kullanmasına izin vermenin yansımaları konusunda oldukça tedirgin. Bu bağlamda, arşivleri için geniş bir lisanslama anlaşmasının yasal sorunlara yol açabileceğini düşünüyorlar. NBC News gibi yayınlarla müzakerelere başlayan şirketin, en az 50 milyon dolar değerinde çok yıllı anlaşmalarla kapıyı çaldığı bildirildi.

yapay zeka

The Times, Apple’ın üretken yapay zeka modelini geliştirmek için verilerin nereden alınacağı konusunda yıllardır düşündüğünü belirtiyor. Gizliliğe olan bağlılığı nedeniyle, internetten toplanan bilgileri kullanmakta tereddüt ediyorlar.

Kendi yapay zeka modellerine sahip OpenAI gibi diğer şirketler, içerik oluşturucuların ve hak sahiplerinin açık rızası olmadan içerik çalmak ve ürünlerini eğitmek için kullanmakla suçlanmıştı. Bu nedenle Apple bu konuya oldukça önem veriyor. Aynı zamanda şirket, yeni büyük iOS sürümü için yapay zeka araçlarına odaklanmayı düşünüyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple yapay zeka modelini ne zaman piyasaya sürer? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir