Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Aşkın Sembolü Kalbin Enteresan Tarihi

Aşkın Sembolü Kalbin Enteresan Tarihi

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 4 dk okuma süresi
155 0
kalp

Kalp sembolü, gerçek kalp anatomisiyle hiçbir ilişkisi olmayan bir görsel olarak günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Peki, bu sıra dışı şekil nasıl bir kalp sembolüne dönüştü ve anlamını nasıl kazandı? İşte kalp sembolünün tarihçesi.

Kalp sembolünün kökeni, basit bir açıklama ile özetlenemeyecek kadar karmaşıktır. Zira kalp sembolü, ilk zamanlarında farklı anlamlara sahipti ve zaman içinde bugün bildiğimiz aşk ve sevgi ifadesini kazandı. Kalp sembolü, nereden geldi sorusunu inceleyerek tarihine yakından bakalım.

Tarihte ilk kez kalp sembolünün izlerine, milattan önce 3300 ve 1300 yılları arasında var olduğu tahmin edilen İndus Uygarlığı’na ait kalıntılarda rastlanmıştır. Bu kalıntılardaki kalp şekli, iç içe geçmiş sarmaşıklardan oluşmaktadır. O dönemde sarmaşığın sadakati temsil ettiği bilinmektedir. Bu nedenle, tarihteki ilk kalp sembolü, muhtemelen sadakati simgeliyor olabilir.

İndus Uygarlığından birkaç yüz yıl sonra, günümüz Libya sınırlarında bulunan antik bir Roma kenti olan Cyrene’de kalp şekline benzeyen bir bitki olan silphium bitkisi, gümüş sikkelerde görülmüştür. Silphium bitkisi ve tohumlarının doğum kontrol yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla, MÖ 5. ve 6. yüzyıllarda kalp sembolü, seksle az da olsa ilişkilendirilmiş olabilir.

aşk

Kalbin İlk Defa Aşk Anlamına Gelişi

Aşk anlamında kullanılan ilk kalp sembolü, 1250 tarihli Roman de la poire adlı bir el yazmasında görülmektedir. Bu el yazmasında, bir genç kadına ters bir kalp sembolü verildiği gösterilmektedir. 1305 yılında yapılan Scrovegni Şapeli’ndeki bir resimde de benzer bir kullanım görülmektedir. Bu dönemde insan kalbi çam kozalağına benzetildiği için resimlerde kalp sembolü bu şekilde betimlenmiştir.

Rönesans ve erken modern dönem eserlerinde kalp sembolü sık sık kullanılmıştır. 1530 yılında Prens John Frederick’in emriyle tasarlanan Luther Gülü adlı mühürde kalp sembolü yer almaktadır.

Kalp sembolü, kutsal aşkı ifade eden bir görsel olmaktan çıkarak romantik aşkın sembolü haline gelmiştir. 19. yüzyıldan itibaren kalp sembolü, çikolata kutuları, Sevgililer Günü kartları ve diğer popüler kültür nesnelerinde yaygın olarak kullanılmıştır.

1977 yılında “I Love New York” kampanyasıyla kalp sembolü daha da yaygınlaşmıştır. Kalp sembolü aynı zamanda hayat ve sağlık anlamlarında da kullanılmıştır. Örneğin, 1980’li yıllarda Super Mario Bros. 2 oyununda karakterin can sayısı kalp sembolleriyle gösterilmiştir.

Kalp sembolü, tarih boyunca farklı alanlarda kullanılmıştır. Soylu Avrupa hanedanlarının armalarında, antik çağ botaniğinde silphium bitkisiyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, 12. yüzyıldan itibaren Avrupa şehirlerinin belediye armalarında da kalp sembolüne rastlanabilir.

What’s your Reaction?
15
2
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir