Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin, devlet bilgisayarlarında Intel ve AMD işlemcileri engelliyor

Çin, devlet bilgisayarlarında Intel ve AMD işlemcileri engelliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
112 0
Çin

Hepimizin bildiği üzere, ABD ve Çin arasındaki ticari rekabet uzun yıllardır süregeliyor. Bu bağlamda, iki devletin de agresif adımlar attığını görmekteyiz. Son olarak Çin, devlet bilgisayarlarından ve sunucularından, ABD’li çip devleri Intel ve AMD üretimi işlemcileri aşamalı olarak kaldırmak için bir yol haritası izledi. İşte detaylar

ABD şirketlerinin başı dertte! Intel, AMD, Microsoft…

Financial Times, Çin’in ABD menşeili çipleri devlet bilgisayarlarından kademeli olarak kaldırmak için yönergeler getirdiğini ve ayrıca Microsoft’un Windows işletim sistemini ve yabancı veri tabanı yazılımınlarını, yerli alternatifler kullanmak suretiyle değiştirmek istediğini belirtti.

Aynı zamanda Çin, geçtiğimiz aylarda “güvenli ve güvenilir” işlemci, işletim sistemi ve merkezi veri tabanı listeleri yayınlamıştı. Liste, ABD’de yasaklanan Huawei ve devlet destekli şirket Phytium’un çipleri de dahil olmak üzere 18 onaylı işlemciyi içeriyor.

ıntel amd

Bu yeni kısıtlamalar, Intel ve AMD cephesinde önemli mali sorunlara yol açabilir. Zira, Çin pazarı geçen yıl Intel’in 54 milyar dolarlık satışlarının yüzde 27’sini ve AMD’nin 23 milyar dolarlık gelirinin yüzde 15’ini oluşturuyordu.

Değneğin diğer ucuna baktığımız takdirde ABD, çip üreticilerinden havacılık firmalarına kadar çeşitli Çinli şirketleri yasaklamıştı. Ayrıca, Nvidia gibi ABD şirketlerinin Çin’e yapay zeka ve diğer çipleri satmasını engellemişti.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu iki süper güç, karşılıklı olarak ambargo uygulamalarına devam edecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir